Działania powodziowe na Opolszczyźnie

Powódź to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia. Wezbrana woda może powodować wiele szkód materialnych, problemy z komunikacją na drogach i w ruchu kolejowym, uszkodzenia sieci energetycznych, utratą mieszkania lub domu w związku ze zniszczeniami jakie niesie woda.

Warto zapoznać się z poradnikiem, który udostępniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na stronie www.rcb.gov.pl, aby wiedzieć jak postępować przed, w trakcie i po powodzi.

Od trzech dni strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie województwa opolskiego walczą ze skutkami zdarzeń związanych z długotrwałymi opadami deszczu. W dniach 13-15.10.2020 r. odnotowaliśmy ponad 400  zdarzeń związanych z wezbraniem wód i lokalnymi podtopieniami.

Strażacy brali udział przy wypompowywaniu wody z zalanych posesji i piwnic, ewakuowali mieszkańców oraz zwierzęta. Interweniowali podczas zalanych dróg, udrażniali zatory na rzekach, umacniali wały przeciwpowodziowe, przepompowywali wodę, żeby uchronić przed zalaniem okoliczne domostwa, monitorowali stan rzek.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie nyskim (154), prudnickim (63) oraz głubczyckim (50). W zdarzeniach uczestniczyło 624 zastępów PSP i OSP w ogólnej liczbie 2504 strażaków.

Info: KW PSP Opole
Foto: KP/KM PSP województwa opolskiego i OSP Kadłub

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *