Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon

Policyjni wodniacy z Opolszczyzny właśnie rozpoczęli swój sezon. Wzorem lat ubiegłych, działają 2 ogniwa wodne na największych i najpopularniejszych akwenach w naszym województwie. Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady i pojazdy terenowe będą dbać o nasze bezpieczeństwo zarówno z wody, jak i lądu. Sezon potrwa aż do 15 września, gdy jednak pogoda dopisze, może zostać przedłużony.

Z uwagi na stan epidemii, tegoroczne rozpoczęcie sezonu wodnego było mniej uroczyste. Jednak policyjni wodniacy jak co roku będą stać na straży naszego bezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych, działają 2 ogniwa wodne na największych i najpopularniejszych akwenach w naszym województwie. Pierwsze stacjonuje nad Jeziorem Nyskim. Służbę pełni tam 6 policjantów. Drugie operuje na Jeziorze Dużym w Turawie. Łącznie 5 policjantów patrolować będzie również Jezioro Srebrne – a w razie konieczności – rzekę Odrę w rejonie powiatu opolskiego.

Policjanci do swojej dyspozycji mają łodzie motorowe, quady i samochody terenowe. Służbę pełnią nie tylko na wodzie, ale także z lądu. Funkcjonariusze niosą pomoc osobom wypoczywającym nad wodą, reagują na przestępstwa i wykroczenia, dbają o porządek na plażach i pobliskich lasach. Jak co roku, apelujemy również o rozsądek. Woda to żywioł i o tragedię nie trudno.

By wypoczynek nad wodą był bezpieczny:

  • Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych;
  • Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie;
  • Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego;
  • Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią;
  • Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same;
  • Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się ich utratą.

Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.

Info i foto: KWP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *