Ćwiczenia SGRW-N „Opole” poziomu A na akwenie w Korzonku

08.06.2021 roku w miejscowości Korzonek na akwenie Wiwo miały miejsce ćwiczenia praktyczne zgrywające dla sekcji Kędzierzyn-Koźle Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Opole”.

Ćwiczenia SGRW-N "Opole" na akwenie Wiwo

Ćwiczenia zorganizowane zostały na podstawie rozkazu Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu, a także dzięki uprzejmości Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn, które to instytucje wyraziły zgodę na organizację ćwiczeń na zbiorniku wodnym Wiwo.

Funkcjonariusze SGRW-N „Opole” przeprowadzili w ramach ćwiczeń akcję podjęcia osoby poszkodowanej na powierzchni akwenu przy wykorzystaniu różnych technik ratowniczych. W drugim wariancie strażacy prowadzili działania poszukiwawcze wobec osoby, która zatonęła na niestrzeżonym zbiorniku wodnym. Działania takie wymagały użycia sprzętu nurkowego oraz łodzi. Kolejnym etapem ćwiczeń było udzielanie kwalifikowanej pomocy medycznej osobom poszkodowanym.

Głównym celem ćwiczeń jest doskonalenie organizacji pracy podczas prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach wodnych.

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym przypominamy o korzystaniu wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk oraz bezwzględnego zakazu wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu. Kąpiel w zbiornikach niestrzeżonych oraz oznaczonych znakiem „Zakaz kąpieli” niesie za sobą poważne ryzyko utraty zdrowia i życia. Pamiętajmy o tym podczas wypoczynku nad wodą!

Opracowanie: mł. kpt. Piotr Krok KP PSP Kędzierzyn-Koźle
Zdjęcia:  mł. asp. Łukasz Nowak oficer prasowy OKW PSP w Opolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *