Podsumowanie długiego weekendu

Za nami pierwszy, w pełni letni, niemal wakacyjny długi weekend. To zawsze okazja do częstszych wyjazdów i podróży. Dla policjantów oznacza to wzmożoną pracę. Bilans minionych dni to 6 wypadki, w których niestety zginęły 2 osoby. Policjanci sprawdzili ponad 3 800 osób na zawartość alkoholu – niestety nie wszyscy kierowcy zdali egzamin z trzeźwości. Cały czas apelujemy o rozsądek za kierownicą i przestrzeganie przepisów. Dobra pogoda nie powinna uśpić naszej czujności. Pamiętajmy o tym, że dobre warunki na drodze nie zawsze są gwarantem bezpiecznej jazdy.

Przedłużone weekendy generują zawsze wzmożony ruch na drogach. Wiąże się to z ryzykiem większej ilości wypadków lub kolizji. Dlatego jest to zawsze wzmożony czas pracy dla policjantów ruchu drogowego. Podczas minionego, długiego weekendu, odnotowaliśmy na drogach Opolszczyzny 6 wypadki, w których zginęły 2 osoby, a rannych zostało 5 osób.

Do pierwszego z tych tragicznych zdarzeń doszło w środę, około godziny 17:25 w Tułowicach. Tam 35-letnia kierująca mazdą, nie ustąpiła pierwszeństwa dla 39-latka poruszającego się na motocyklu. Niestety, w wyniku zderzenia mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Do drugiego zdarzenia doszło w Opolu na Al. Przyjaźni, gdzie w piątek około godz. 15:20 doszło do śmiertelnego wypadku. Według ustaleń policjantów, 61-latka została śmiertelnie potrącona przez ciężarową scanię, kierowaną przez 30-latka. Opolscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności obu tych zdarzeń.

Począwszy od środy (2 czerwca br), aż do niedzieli, policjanci przebadali na zawartość alkoholu ponad 3 800 kierowców. Z tej liczby 78 z nich okazało się nietrzeźwych. Kolejnych 8 kierowców straciło swoje uprawnienia za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Pamiętajmy, że na przełomie wiosny i lata, warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Letnie burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

Natomiast policyjne statystyki jasno pokazują, że najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi przy dobrej, słoneczej pogodzie oraz na prostym odcinku drogi. Najczęściej przyczyną jest nadmierna prędkość.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);
  • przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;
  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;
  • pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Policja Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *