Trudne warunki na drogach – policjanci apelują o ostrożność

Panujące obecnie zimowe warunki pogodowe, opady śniegu, ujemna temperatura powietrza, lokalne oblodzenia nawierzchni jezdni przekładają się bezpośrednio na trudne warunki drogowe, które wymagają od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności i dostosowania do nich techniki jazdy. W niedzielne popołudnie policjanci oleskiej drogówki w ciągu niespełna trzech godzin wzywani byli do dwóch zdarzeń drogowych, w których uczestniczyło łącznie pięć pojazdów. Szczęśliwie nikt nie doznał obrażeń ciała. Jak ustalili mundurowi przyczyną w obu zdarzeniach było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do znaków, to warunek bezpiecznej jazdy. Gdy jednak pogoda jest tak wymagająca, jak obecnie, kierowcy muszą wykazać się jeszcze większą czujnością i koncentracją. Prędkość i sposób wykonywania manewrów musi być dostosowana do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to znaczne zredukowanie szybkości, z jaką się poruszamy lub rezygnację na przykład z wyprzedzania.

Koniecznie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak inni kierowcy zareagują. Pamiętajmy też, że w takich warunkach wydłuża się znacznie droga hamowania.

W niedzielne popołudnie policjanci z oleskiej drogówki w ciągu niespełna trzech godzin obsługiwali dwa zdarzenia drogowe.

Do pierwszego doszło około godz. 15.40 na trasie Boroszów – Kozłowice. Tam kierujący oplem meriva nie dostosował prędkości do panujących, trudnych warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwny pas ruchu. Następstwem tego było zderzenie łącznie czterech samochodów osobowych: opla merivy, audi a3, volkswagena sharana i volkswagena tiguana. Szczęśliwie nikt z uczestników zdarzenia nie doznał obrażeń ciała. Jak potwierdzili policjanci, wszyscy kierujący byli trzeźwi.

Około godz. 18.00 doszło do kolejnej kolizji drogowej. W Wojciechowie na ul. Kluczborskiej kierująca golfem na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w barierę ochronną. W tym przypadku również kierującej nic się stało, a przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy, że nasz samochód również musi być przygotowany do tych szczególnych warunków. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, zimowy płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki, dobrej jakości zimowe opony czy dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.

Źródło: KPP Olesno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: