Policjanci z Brzegu otrzymali zgłoszenie, że 87-letnia mieszkanka Brzegu została oszukana metodą „na wypadek”.
Do starszej kobiety zadzwoniła nieznana osoba, która przekazała informację, że córka spowodowała wypadek drogowy i pilnie potrzebne są pieniądze.
Presja czasu i manipulacja, jaką zastosowali oszuści spowodowała, że 87-latka uwierzyła w ich słowa. Niespełna godzinę później do mieszkania seniorki przyszedł mężczyzna. Kobieta przekazała mu 30 000 złotych oraz złotą biżuterię.
Policjanci dzień wcześniej ostrzegali na Facebooku, o oszustach podszywających się pod ich bliskich. W rozmowach telefonicznych informują, że osoby bliskie (dzieci, wnuki, a nawet kuzynostwo) spowodowali wypadek. Aby, uniknąć konsekwencji prawnych szybko potrzebne są pieniądze na załatwienie sprawy.
Niestety jedną z osób udało się oszukać na dużą sumę pieniędzy.
Policja z Brzegu apeluje:
Apelujemy do osób młodych. Poświęcajcie czas swoim dziadkom i rodzicom, pamiętajcie o nich i cały czas cierpliwie przypominajcie jak mają się zachować kiedy przez telefon ktoś zażąda od nich pieniędzy. Przeczytajcie co radzić swoim seniorom w takich sytuacjach:
Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów podszywają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów czy adwokatów. Kłamią, manipulują, straszą i wywierają presję czasu. Zawsze chcą jednego, by dobrowolnie oddać im swoje pieniądze. Sposoby są różne – przez tajemniczego kuriera, porzucając je na ulicy czy wykonując przelew bankowy. Pamiętajmy, policjanci nigdy nie żądają od nas przekazania pieniędzy. Policjanci nigdy nie angażują nas w swoje realizacje, nie dopytują o stan konta, nie wymagają robienia jakichkolwiek przelewów. Koniecznie mówmy o tym naszym bliskim.
Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:
- Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
- jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
- nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
- nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
- nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
- poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
- Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust