Funkcjonariusze opolskiej KAS udaremnili próbę przewiezienia 9 uchodźców z Syrii

Na opolskim odcinku autostrady A4 funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili próbę przewiezienia dziewięciu nielegalnych migrantów. W działaniach uczestniczyli mundurowi z Placówki Straży Granicznej w Opolu i policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

W nocy z 3 na 4 marca 2023 r. funkcjonariusze opolskiej KAS patrolujący autostradę A4 w okolicach Rzędziwojowic zatrzymali do kontroli busa. Po sprawdzeniu dokumentów kierowcy i otwarciu przestrzeni ładunkowej pojazdu funkcjonariusze wykryli dziewięciu obcokrajowców (sześciu mężczyzn, dwie kobiety i dziewczynkę) leżących na podłodze samochodu, przykrytych kocami i śpiworami. Służba Dyżurna Krajowej Administracji Skarbowej powiadomiła Straż Graniczną i Policję.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu ustalili, że cudzoziemcy (wśród których było 6 mężczyzn, 2 kobiety i 1 dziecko w wieku 11 lat) nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji, z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii. Pojazdem kierował obywatel Niderlandów. Mężczyzna próbował przewieźć nielegalnych migrantów do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani i przy wsparciu policjantów z KMP w Opolu przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Opolu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności.

Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Wszyscy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. W niedzielę (5 marca) Syryjczycy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Natomiast kierowcy został przedstawiony zarzut zorganizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom dziewięciu cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu wobec kierowcy – obywatela Niderlandów zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Źródło: KAS Opole i Śląski Oddział Straży Granicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: