Zaczęło się od kliknięcia w banner reklamowy na jednym z portali Internetowych – mieszkanka powiatu nyskiego skuszona ofertą szybkiego zarobku podała swój numer telefonu w formularzu kontaktowym. Wówczas nie przypuszczała, że właśnie wpadła w sidła oszustów obiecujących zyski z inwestowania w kryptowaluty i że będzie ją to kosztowało utratę blisko 120 tysięcy złotych. Ostrzegamy przede wszystkim przed zagranicznymi firmami oferującymi handel kryptowalutami.
70-letnia kobieta, w połowie sierpnia przeglądając jedną ze stron internetowych, trafiła na reklamę pewnej firmy, z której wynikało, że inwestując w kryptowaluty, można zarabiać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Skuszona ofertą kliknęła ikonę, a następnie wpisała swój numer telefonu w formularzu kontaktowym. Jeszcze tego samego dnia do 70-letniej kobiety zadzwonił konsultant, który przedstawił się jako pracownik firmy specjalizującej się w inwestowaniu w kryptowaluty i opowiedział o współpracy finansowej, zapowiadając jednocześnie, że z zainteresowaną inwestycjami skontaktuje się niebawem specjalista. Już na tym etapie mieszkanka powiatu nyskiego wpłaciła pieniądze w wysokości około dwóch tysięcy złotych. Później z ofiarą kontaktował się już mężczyzna. Ten zachęcał ją do dalszych inwestycji.
Kobieta zgodnie z poleceniami zainstalowała na swoim telefonie oraz laptopie specjalną aplikację, na której mogła sprawdzać swoje zyski, a jednoczenie umożliwiła i dała dostęp do swojej bankowości oszustom. Problemy zaczęły się w momencie, gdy poszkodowana chciała wypłacić zarobione środki. Gdy zalogowała się, do swojej bankowości elektronicznej okazało się, że na jej koncie znajduje się tylko 250 zł. Widząc to, zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Natychmiast poinformowała swój bank oraz następnego dnia zgłosiła to na Policję.
Łącznie mieszkanka gminy Nysa straciła blisko 120 000 złotych.
Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie ostrożności i rozsądku przy tego typu transakcjach.
Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:
• Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
• Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
• Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
• Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
• Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
• W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
Źródło: KPP Nysa