Site icon O!Polskie Ratownictwo – www.ratownictwo.opole.pl

Ponad 46 milionów złotych dla strażaków PSP i OSP z Opolszczyzny

W piątek 14 listopada 2025 roku strażacy ochotnicy oficjalnie odebrali swoje fabrycznie nowe samochody ratowniczo-gaśnicze zakupione z pieniędzy unijnych. 

Zarząd Województwa Opolskiego przekazał, że to nie koniec – właśnie przeznaczył kolejne pieniądze dla strażaków. 

To projekty dedykowane zarówno jednostkom OSP, które ucierpiały podczas powodzi, ale także Państwowej Straży Pożarnej.

Zarząd Województwa Opolskiego zatwierdził dwa projekty o łącznej wartości 46 milionów 400 tysięcy złotych.

Na budowę remiz strażackich, zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych i wyposażenia dla opolskich jednostek OSP dotkniętych powodzią Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej otrzyma z opolskiego programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Opolskiego” niemal 38 milionów złotych, czyli 95% wartości projektu (jego wartość całkowita to prawie 42 miliony złotych), który będzie realizować z partnerami. Dzięki tym pieniądzom do końca 2027 roku zyska nie tylko Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, ale przede wszystkim jednostki OSP z gmin Strzeleczki, Głuchołazy, Otmuchów, Paczków, Pakosławice, Skoroszyce, Lewin Brzeski, Biała, Głogówek, Strzelce Opolskie, Opole.

W ramach projektu ZW OSP RP kupi kilkadziesiąt nowych motopomp, 3 agregaty prądotwórcze i ponad 80 radiotelefonów.

A oto, co otrzymają poszczególne jednostki OSP:

• nowe ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze kupią OSP Biała i OSP Pakosławice;

• nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze kupią OSP Kazimierz z gminy Głogówek, OSP Łosiów i OSP Skorogoszcz z gminy Lewin Brzeski OSP Prusinowice z gminy Pakosławice, OSP Stary Grodków z gminy Skoroszyce oraz OSP Łąka oraz OSP Wojcice z gminy Otmuchów;

• samochód typu minibus do przewozu osób OSP Kadłub z gminy Strzelce Opolskie;

• swoje remizy po zniszczeniach powodziowych odbudują OSP Bodzanów i OSP Nowy Świętów w gminie Głuchołazy, OSP Dziewiętlice z gminy Paczków oraz OSP Łowkowice z gmin Strzeleczki.

Projekt Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu wart jest ponad 4 miliony 400 tysięcy złotych, a jego unijne dofinansowanie wyniesie 4,2 miliona złotych. Za tę kwotę strażacy w przyszłym roku zakupią samochód dowodzenia i łączności na potrzeby KW PSP w Opolu. 

To specjalistyczny pojazd ciężarowy, umożliwiający organizację i koordynację działań ratowniczo-gaśniczych na miejscu zdarzenia, niezwykle potrzebny w sytuacjach katastrof i kataklizmów.

Opracowano na podstawie informacji przedstawionych przez Zarząd Województwa Opolskiego.

Exit mobile version