Defibrylatory i fantomy już u strażaków powiatu kluczborskiego

„Akcja dla serca 3” to kolejny projekt Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego strażacy ochotnicy są coraz lepiej przygotowani do niesienia pomocy w przypadku zagrożenia życia. Dziś otrzymali dla swoich jednostek kolejne automatyczne defibrylatory.

W sobotę w starostwie w Kluczborku marszałek Andrzej Buła przekazał strażakom z powiatu kluczborskiego sprzęt medyczny, kupiony z budżetu województwa w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wyposażenie otrzymały 33 jednostki OSP oraz Wołczyński Ośrodek Kultury – to m.in. defibrylatory AED, fantomy szkoleniowe i kapsuły do umieszczania defibrylatorów na zewnątrz budynków.

Marszałek podkreślał, że to duża przyjemność współpracować z ludźmi, którzy dużą część własnego życia oddają, by pomagać innym. – Ważne jest też to, że ta akcja to nie wydarzenie jednorazowe. Projekt to także szkolenia mieszkańców, by i oni potrafili pomóc w razie zagrożenia życia.

Starosta Mirosław Birecki cieszył się natomiast, że teraz powiat kluczborski jest tym, w którym jest największa liczba defibrylatorów w stosunku do liczby mieszkańców. Pomysłodawca projektu, Artur Nowak, informował, że w tej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego udało się zebrać ponad 6000 głosów, które pozwoliły na jego realizację. – Po raz trzeci strażacy z powiatu kluczborskiego wygrali projekt. W sumie w powiecie mamy już 40 defibrylatorów AED. To wspiera bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, także te najmniejsze jego miejscowości, jak np. Janówka czy Laskowice, są zabezpieczone – dodawał.

8 defibrylatorów wraz z kluczem pediatrycznym otrzymali strażacy z Kujakowic Górnych, Bażan, Wąsic, Wierzbicy Górnej, Wojsławic, Nasal, Proślic i Wołczyński Ośrodek Kultury. 16 fantomów i kompletów elektrod szkoleniowych trafiło do Biadacza, Bogacicy, Kujakowic Dolnych, Borkowic, Łowkowic, Wołczyna, Gierałcic, Komorzna, Byczyny, Roszkowic, Kostowa, Jakubowic, Janówki, Jasienia, Ciarki oraz Laskowic. Jest także 10 kapsuł zewnętrznych na defibrylatory, które zostały przekazane do Bąkowa, Szymonkowa, Szumu, Skałąg, Wierzbicy Dolnej, Paruszowic, Chocianowic, Lasowic Małych, Lasowic Wielkich oraz Gronowic.

Źródło: UMWO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *