Poradnik bezpiecznych wakacji – policja radzi

Tegoroczne wakacje mogą wyglądać inaczej niż zazwyczaj. Stan epidemii i realne zagrożenie chorobą każą nam przestrzegać zasad bezpieczeństwa. W ten sposób dbamy o siebie i swoich bliskich. Jednak rozsądek i odpowiedzialność muszą nam towarzyszyć również w innych sytuacjach. Nad wodą, w podróży czy we własnym domu musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych. Przeczytajcie kilka naszych pomysłów na udany wypoczynek.

NAD WODĄ   Wakacje to dla wielu z nas odpoczynek nad wodą. Na największych akwenach Opolszczyzny pracują już policyjni wodniacy. Funkcjonariusze wyposażeni w pojazdy terenowe i łodzie motorowe dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Przestrzegamy jednak, że to w okresie letnim dochodzi do większej liczby utonięć. Najczęstszą ich przyczyną jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania. Na podkreślenie zasługuje fakt, że bardzo często łączy się to z wcześniej spożywanym przed wejściem do wody alkoholem.

Dlatego pamiętajmy, żeby korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk. Nie ryzykujmy pływania tam, gdzie woda jest skażona, a dno nie jest sprawdzone. Pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody w takich miejscach – ryzykujemy wówczas naszym życiem. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

Pod żadnym pozorem nie wchodźmy też do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki. Nigdy nie korzystajmy z takiego sprzętu po alkoholu. Jest to niezgodne z prawem, a przede wszystkim śmiertelnie niebezpieczne.


W PODRÓŻY

Okres wakacyjny to czas, kiedy ruch na drogach jest większy. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierujących, prędkość, używanie fotelików do przewożenia dzieci oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że dobre warunki drogowe nie są gwarancją bezpiecznego podróżowania. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, także zmęczenie.

Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

Ważne jest także aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. Niestety w wielu przypadkach, to pośpiech okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są tragiczne. Używajmy pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Pamiętajmy także, aby nawet w celu załatwienia tzw. szybkiej sprawy, zwłaszcza podczas upałów, nawet na chwilę nie pozostawiać dzieci ani zwierząt samych w samochodzie. Niewiele trzeba, by doszło do tragedii. W zamkniętym samochodzie po kilku minutach temperatura może sięgnąć nawet 50ºC! Chwilowy brak rozsądku i wyobraźni może bardzo szybko przerodzić się w niewyobrażalną tragedię. W przypadku, kiedy zauważymy zamknięte wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę nie zwlekajmy z poinformowaniem służb ratunkowych. Każda minuta jest na wagę złota.

Dobrym już zwyczajem w czasie wakacji stało się kontrolowanie przez policjantów autokarów przewożących dzieci. Podczas kontroli sprawdzane są m.in. stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie, tachografy, właściwe umocowanie bagaży oraz kwalifikacje i trzeźwość kierowców. Po sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu każdy kierowca autokaru otrzymuje protokół kontroli. Należy pamiętać, że jeśli autokar jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, dzieci powinny mieć je zapięte. Bagaże powinny być umieszczone na półkach lub w bagażniku tak, by przejścia były wolne i umożliwiały szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji. Miejsca przy drzwiach powinny zajmować osoby dorosłe, a nie dzieci.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
 

ZABEZPIECZENIE MIESZKANIA

Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasze mieszkanie czy dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość, zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe. Każde dodatkowe zabezpieczenie może okazać się kluczowe.

Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest również czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma. Poprośmy kogoś, aby pozbierał ulotki reklamowe spod drzwi, aby nei było sygnału, że nie ma domowników.

W pośpiechu pakowania nie zapominajmy o podstawowych sprawach. Wciąż zdarza się, że pozostawiamy otwarte drzwi, uchylone okna, nie pozamykane wejścia garażowe bądź tylne, uchylone drzwi tarasowe.

Rozważmy, czy warto na bieżąco relacjonować w mediach społecznościowych swój wypoczynek. Takie posty są jasnym sygnałem, że dom lub mieszkanie są czasowo opuszczone.
 

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

Czas wakacji to również czas, kiedy młodzież może eksperymentować np. z dopalaczami – takie doświadczenia często mają swój tragiczny skutek. Gdzie szukać pomocy, po czym rozpoznać dopalacze i przedmioty służące do ich zażywania? To tylko niektóre z informacji, jakie od lat przekazują policjanci w czasie rozmów z uczniami i ich wychowawcami. Musimy wiedzieć, że dopalacze to grupa różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, silnie wpływających na psychikę, funkcjonowanie organizmu i zachowanie człowieka.

Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu. Jeżeli napotkamy w Internecie nielegalne materiały, powinniśmy zgłosić ten fakt na Policję.
 

STAN EPIDEMII

Wakacje 2020 są szczególne, gdyż towarzyszy nam cały czas epidemia COVID-19. Dlatego – w trosce o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich – musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Osoby poddane kwarantannie, nie mogą łamać jej zasad i przebywać poza miejscem jej odbywania. Kluczowa jest dbałość o stosowanie wymogów sanitarnych – częste mycie rąk lub ich dezynfekcja. Koniecznie musimy przestrzegać aktualnych obostrzeń, stosować się do zasady dystansu społecznego a w sytuacjach nakazanych – zasłaniać usta i nos. To bardzo ważne, szczególnie w komunikacji publicznej, w sklepach, galeriach i urzędach.
 

BEZPIECZNY SENIOR

Wakacje to czas, gdy oszuści działający metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”, moga wzmóc swoją aktywność. Jednym ze sposobów, w jaki wyłudzają pieniądze, jest poinformowanie rozmówcy o wypadku drogowym bliskiej osoby. Taki scenariusz, zwłaszcza gdy rzeczywiście, ktoś z rodziny jest na wakacjach, bywa przekonywujący. Dlatego koniecznie upewnijmy się, że nasi rodzice, dziadkowie bądź seniorzy z naszego otoczenia, wiedzą jak zareagować w takiej sytuacji. Przypomnijmy im, że:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numer alarmowy 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Pamiętajmy, że metody którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Słyszeliśmy już o wielu wariantach oszustw na wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP. Każda może się różnić, jednak kończy się tak samo. Nasz rozmówca potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania bądź przelania na inne konto bankowe. Uczulcie seniorów, których znacie, że to sygnały które powinny ich zaniepokoić. Niech nigdy nie oddają swoich pieniędzy osobom, których nie znają.
 

KONTAKT Z POLICJĄ

Zachęcamy również, aby podczas wakacji korzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji w całym kraku. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem.

„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Drugim przydatnym narzędziem, służącym poprawie bezpieczeństwa, jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Dzięki temu narzędziu, każdy przy pomocy komputera lub telefonu z dostępem do internetu, może zaznaczyć na mapie swojej miejscowości miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa. Katalog zagrożeń jest bardzo szeroki, od wykroczeń porządkowych, po używanie środków odurzających. Policjanci nie tylko sprawdzą, czy rzeczywiście we wskazanym miejscu dochodzi do naruszenia przepisów prawa, ale również podejmą działania, aby zagrożenie wyeliminować. Pamiętajmy jednak, że narzędzie to nie służy do informowania o nagłych wypadkach. W sytuacjach pilnych powinniśmy dzwonić na numer 112.

Info i foto: KWP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: