Zmarł płk pożarnictwa w st. spocz. Romuald Kocielski

10 września 2020 roku zmarł płk pożarnictwa w st. spocz. Romuald Kocielski, były Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu.

Pułkownik pożarnictwa Romuald Kocielski służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w dniu 1 października 1950 r. w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Opolu z przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej i dwuletniej pracy w wydziale kadr Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu. W 1955 r. powrócił do Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnych, by na stałe poświęcić się zawodowej służbie pożarniczej.

Podnosząc swoje kwalifikacje przechodził kolejne szczeble kariery zawodowej.

W 1964 roku ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa, a w 1968 r. uzyskał specjalizację z zakresu zagadnień operacyjnych. W latach 1963 – 1968 kierował służbą operacyjną Komendy Wojewódzkiej. Z dniem 1 maja 1968 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych, na którym pełnił służbę do przejścia na emeryturę z dniem 1 kwietnia 1991 r.

Po przejściu na zaopatrzenie emerytalne płk pożarnictwa Romuald Kocielski nie zaprzestał społecznej działalności na rzecz rozwoju i umacniania ochrony przeciwpożarowej. Swoją wiedzą i doświadczeniem służył współpracując z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, zarządami Związków Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz jednostkami OSP. Kierował realizacją szeregu przedsięwzięć o kluczowym znaczeniu dla rozwoju i umacniania ochrony przeciwpożarowej oraz systemu bezpieczeństwa publicznego.

W czasie swojej wieloletniej służby, w uznaniu zasług zarówno w działalności zawodowej, jak i społecznej został odznaczony:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1971 r.),
  • złotym „Krzyżem Zasługi” (1970 r.),
  • „Złotym Znakiem Związku OSP” (1985 r.),
  • złotą odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (1970 r.),
  • złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (1970 r.),
  • srebrnym medalem „Za Zasługi w zwalczaniu Powodzi” (1964 r.),
  • „Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego” (1997 r.),
  • Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza (1969 r.),
  • Odznaką Honorową „Zasłużonemu Opolszczyźnie” (1969 r.).

Źródło: KW PSP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: