Starsze małżeństwo straciło 60 tys. złotych. Wpuścili do domu osoby podające się za pracowników wodociągów.

60 000 złotych straciło małżeństwo z Brzegu. Do ich mieszkania weszły dwie osoby podające się za pracowników wodociągów. Twierdzili, że przyszli w związku z planowanymi pracami nad usterką instalacji wodnej w bloku. Kobieta i mężczyzna wykorzystali nieuwagę seniorów i okradli ich. Apelujemy do osób młodych. Pamiętajmy o swoich dziadkach i rodzicach. Przekazujcie usłyszane historie dalej, ostrzegajcie swoich bliskich i samotnych sąsiadów. Złodzieje mogą zapukać również do ich drzwi, a wtedy warto żeby wiedzieli jak się zachować.

Kilka dni temu policjanci z Brzegu przyjęli zgłoszenie o kradzieży. Z dalszych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że do mieszkania starszego małżeństwa weszły dwie osoby podające się za pracowników wodociągów. Mężczyzna i kobieta mieli identyfikatory informujące, że są pracownikami wodociągów. Poinformowali seniorów, że w ich bloku jest awaria instalacji wodnej. Aby usunąć usterkę poprosili domowników o wypuszczenie wody z pionu. Po wykonaniu tych czynności kobieta i mężczyzna wyszli z mieszkania. Dopiero wówczas seniorzy zorientowali się, że nie byli to pracownicy wodociągów. Wykorzystali nieuwagę seniorów, przeszukali mieszkanie i ukradli ponad 60 000 złotych.

Złodzieje wciąż szukają nowych sposobów na to by się wzbogacić. Często wykorzystują ufność i otwartość starszych osób. Pukają do ich drzwi i podają się za pracowników różnych instytucji, m.in. wodociągów czy gazowni. Szukają różnych sposobów by starsze osoby wpuściły ich do domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, wykazują zainteresowanie ich sprawami, odwracają uwagę seniorów i kradną pieniądze czy też biżuterię.

Przed otwarcie drzwi :

  • upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie to zapytajmy o cel wizyty, poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikator,
  • w razie wątpliwości nie wpuszczajmy takich osób do mieszkania, sprawdź w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi, zadzwoń i zapytaj czy były planowane jakieś prace,
  • kieruj się ograniczonym zaufaniem, sprawdź informację które przekazują nieznajomi,
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

Policja Brzeg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *