Starsze osoby straciły przez oszustów swoje oszczędności.

Nie po raz pierwszy ostrzegamy przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują starsze osoby i odbierają oszczędności ich życia. O podobnych przypadkach wciąż informują nasi policjanci przy każdej okazji. Jednak w historię o potrzebującej pomocy bliskiej osobie uwierzyła mieszkanka Opola. Dwie inne kobiety dały wiarę mężczyźnie podającemu się za policjanta i przelały na wskazany rachunek bankowy pieniądze. Tylko wczoraj w ten sposób trzy seniorki przekazały przestępcom oszczędności swojego życia. Dlatego przypominamy, aby rozmawiać z członkami naszych rodzin o metodach działania przestępców i chronić ich oszczędności.

Do rozmów o oszustwach powinien dołączyć każdy. Tylko uprzedzając pewne fakty jesteśmy w stanie uczulić starszych członków naszych rodzin o sposobach wyłudzania pieniędzy. Fałszywy wnuczek, policjant, córka – o kim byśmy nie mówili, cel ich działania jest ten sam – odebrać oszczędności całego życia. Praca prewencyjna i apele funkcjonariuszy są niezbędne i widać to po reakcjach osób, do których dzwonili oszuści – większość z nich w porę kończy rozmowę i informuje organy ścigania. Ale zdarzają się również przypadki, które potwierdzają, że nie każdy o takich sytuacjach słyszał. Dlatego policjanci proszą o pomoc w dotarciu do osób starszych. Wspólnie przestrzegajmy seniorów z sąsiedztwa i rodziny przed oszustami i metodami ich działań. Każda okazja, każde spotkanie jest ku temu dobrą okazją.

Wczoraj (17 maja) w Opolu przestępcy oszukali trzy seniorki metodą ,,na wypadek drogowy” i ,,na policjanta”. W pierwszym przypadku do 78-latki zadzwoniła kobieta podająca się za członka rodziny. W rozmowie poinformowała, że miała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na kaucję. Rzecz działa się dynamicznie. Po chwili w drzwiach seniorki stanęła inna kobieta której 78-latka przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych i biżuterię. Po jakimś czasie znów zadzwoniła ,,krewna”. Oświadczyła, że potrzebuje więcej gotówki. 78-latka spakowała resztę oszczędności i taksówką pojechała na Śląsk. Tam pod wskazanym adresem pozostawiła drugą część pieniędzy i biżuterię.

W dwóch innych przypadkach do 61-latki i 67-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta prowadzącego czynności operacyjne w sprawie namierzenia hakerów bankowych. Oszust polecił kobietom przelanie pieniędzy na wskazany rachunek bankowy mówiąc, że tylko w ten sposób policja uchroni je przed działaniem oszustów. Seniorki dały wiarę fałszywemu policjantowi i straciły oszczędności zgromadzone na kontach bankowych.

Metody działania oszustów są zawsze takie same. Najczęściej poszkodowane są osoby starsze, schorowane, samotne, które potrzebują kontaktu z bliskimi i drugą osobą. Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni. Stosując metodę „na policjanta”, podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą, uda się schwytać przestępców, bądź że są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!
Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym.
Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Policja Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *