Policjanci z Kędzierzyna-Koźla odznaczeni za uratowanie kobiety, pod którą załamał się lód

Kędzierzyńsko-Kozielscy policjanci – st. asp. Marek Jakubiec oraz sierż. Jakub Hencel zostali wyróżnieni odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Odznaczenia wręczył szef MSWiA minister Mariusz Kamiński. Ze słowami podziękowania dla funkcjonariuszy zwrócił się również Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

20 lipca 2021 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odznaczenie otrzymało 40 policjantów z całego kraju, którzy z narażeniem własnego życia i zdrowia podjęli działania mające na celu ratowanie życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia. Wśród wyróżnionych byli także policjanci z Komisariatu Policji w Kędzierzynie-Koźlu: st. asp. Marek Jakubiec oraz sierż. Jakub Hencel.

Funkcjonariusze otrzymali wyróżnienie za podjęte działania związane z ratowaniem życia kobiety pod którą załamał się lód. W styczniu br. wymienieni policjanci zostali skierowani na akwen, gdzie załamał się lód pod kobietą.  Poszkodowana wpadła do wody i nie umiała wydostać się z przerębla. Gdy funkcjonariusze dotarli na miejsce błyskawicznie podjęli decyzję o wejściu do wody. Wykorzystując różne przedmioty stworzyli tak zwany „łańcuch życia”. Jeden z nich stojąc w wodzie asekurował kolegę, który idąc w kierunku kobiety rozbijał pięściami lód. Po dotarciu do poszkodowanej, szybko wyciągnęli ją na brzeg i przekazali pod opiekę medyków.

Odznaka imienia podkom. Policji Andrzeja Struja ustanowiona została 10 lutego 2021 roku zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego w dniu 10 lutego 2010 roku podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Wówczas to będący na urlopie policjant zwrócił uwagę agresywnym chuliganom, którzy na oczach pasażerów demolowali tramwaj. W wyniku podjętej interwencji podkomisarz Struj zginął od ciosu zadanego nożem.

Odznaka nadawana zostaje funkcjonariuszom Policji za podjęcie czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, z narażeniem własnego życia lub zdrowia, a także policjantom, którzy w czasie służby podjęli czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Tekst: Policja Kędzierzyn-Koźle

Foto: KGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *