Przełączenie numeru 998 na numer alarmowy 112

Od 21 do 23 września 2021 nastąpi przełączanie numeru 998 na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112.

Numer alarmowy 998 sukcesywnie będzie przełączany w powiatach województwa opolskiego aż docelowo przełączenie na 112 obejmie całe województwo.

Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, odbiór zgłoszeń z numeru 998 odbywać się będzie w Centrach Powiadamiania Ratunkowego.

Numer, pod którym z drugiej strony odzywał się strażak Państwowej Straży Pożarnej (998), nadal pozostanie, jednak po jego wybraniu połączymy się z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Operator CPR następnie przyjmie zgłoszenie i zakwalifikuje zdarzenie do odpowiednich służb.

Zaletą koncentracji numerów alarmowych jest szybsze powiadamianie służb ratowniczych, eliminowanie i filtrowanie wywołań niezasadnych oraz zastępowalność na wypadek przeciążenia lub awarii systemu na jednym z CPR. Centra Powiadamiania Ratunkowego obsługują zgłoszenia alarmowe w wielu językach oraz obsługują zgłoszenia typu eCall – ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych – oraz na podstawie wiadomości SMS.

Więcej o numerze alarmowym 112 – Numer alarmowy 112

Kilka lat wcześniej przekierowano do Centrów Powiadamiania Ratunkowego numer 997, który wcześniej obsługiwany był przez policjantów. W 2024 roku planowane jest przekierowanie numeru 999 – Państwowego Ratownictwa Medycznego – na 112 co z kolei zakończy proces koncentracji numerów alarmowych w naszym kraju.

Opracowanie i grafika: mł. asp. Łukasz Nowak oficer prasowy OKW PSP w Opolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *