71-latka straciła 30 000 zł. metodą na prokuratora

Przestępcy działający metodą na „wnuczka”, ,,policjanta” lub „prokuratora” wciąż oszukują starsze osoby. Blisko 30 000 złotych straciła mieszkanka Kędzierzyna-Koźla, która uwierzyła oszustom podającym się za prokuratora. Funkcjonariusze ponownie przypominają, że nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy czy też przelanie ich na inne konto!

Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy działający m.in. metodą „na policjanta”, „na   czy „na wnuczka” wciąż je modyfikują. Dlatego policjanci z Kędzierzyna-Koźla oprócz czynności procesowych oraz operacyjnych prowadzą także na szeroką skalę działania profilaktyczne. Funkcjonariusze  starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów w naszym regionie, by przestrzec ich przed oszustami i wskazać jak postępować, gdy ktoś będzie  chciał  od nich wyłudzić pieniądze.

Cały czas w działania profilaktyczne na rzecz seniorów są zaangażowane lokalne media, które przy współpracy z policjantami na bieżąco ostrzegają przed osobami, które próbują oszukać mieszkańców naszego regionu.

Oszustwa to sprawa, o której warto i trzeba rozmawiać. Dlatego też, informujmy starsze osoby o tym, że przestępcy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z żądaniem pieniędzy. Pamiętajmy również, by przekazać te informacje osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

To temat, który jest cały czas aktualny. Wczoraj po raz kolejny w naszym powiecie uaktywnili się przestępcy, którzy oszukali mieszkankę Kędzierzyna-Koźla

Przed godziną 15:00 do 71-letniej kobiety na telefon stacjonarny  zadzwonił oszust podający się za prokuratora. Mężczyzna poinformował ją, że wraz z policją prowadzą działania przeciwko grupie przestępców, którzy współpracują z pracownikami banku i chcą ich zatrzymać na gorącym uczynku. Nakazał kobiecie wypłacić ze swojego konta pieniądze. Seniorka postąpiła zgodnie z tymi wskazówkami i  przekazała oszustom blisko  30 000 zł.

Co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za członka rodziny, policjanta  lub pracownika innej instytucji – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem.
  • Nie przekazujmy pieniędzy obcym.Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy oraz miejscu w którym je przechowujemy.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.

Policja Kędzierzyn-Koźle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *