88-letnia mieszkanka gminy Paczków straciła blisko 36 000 złotych metodą na policjanta

Oszuści działający metodą na „wnuczka” i „policjanta” wciąż są aktywni. Niestety, 88-letnia mieszkanka gminy Paczków straciła blisko 36 000 złotych. Kobieta była przekonana, że pomaga swojej córce, która miała spowodować wypadek. Po raz kolejny przypominamy, że jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za osobę z naszej rodziny lub za policjanta i prosi o pieniądze, zakończmy od razu taką rozmowę. Apelujemy do osób młodych – ostrzeżcie przed oszustami swoich krewnych, a szczególnie starszych członków rodziny i poinformujcie ich jak działają oszuści.

Niestety wciąż zdarzają się osoby, które tracą swoje oszczędności i dają się oszukać metodą na „wnuczka”. 7 grudnia po raz kolejny powiatu nyskiego uaktywnili się przestępcy, którzy oszukali 88-latkę.

Około godz. 16:00 kobieta odebrała telefon, na który zadzwoniła rzekomo jej córka i poinformował ją, że spowodowała wypadek. Potrzebowała pieniędzy, by uniknąć konsekwencji. Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna przedstawiając się za policjanta. Seniorka zgodnie z wskazówkami fałszywego funkcjonariusza, zebrała wszystkie posiadane pieniądze i przekazała je kurierowi, który przyszedł do jej mieszkania. Dopiero po kontakcie z rodziną zorientowała się, że została oszukana i straciła blisko 36 000 złotych.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Kilka wskazówek co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustwa na „wnuczka”:

  • przede wszystkim bądźmy ostrożni – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów;
  • pamiętaj, aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru bliskiej nam osoby;
  • w sytuacjach budzących wątpliwość i podejrzenie oszustwa, natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji lub zadzwoń pod numer alarmowy 112;
  • nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *