Uważaj przy sprzedaży w internecie. Dwoje mieszkańców powiatu krapkowickiego oszukanych na blisko 17 tys. zł.

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się dwie osoby – mieszkańcy powiatu krapkowickiego. Kobieta na jednym z portali ogłoszeniowym sprzedawała odkurzacz. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż przedmiotu, została oszukana. Z konta bankowego 33-latki zniknęło blisko 9 300 złotych. Z konta drugiej osoby, 39-letniego mężczyzny zniknęło 7 500 złotych.

Ostatnimi czasy zauważamy wzrost przestępstw dotyczących sprzedaży w internecie. Do policjantów z krapkowickiej komendy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży na portalach ogłoszeniowych. Z ich relacji wynikało, że na jednym z komunikatorów napisały do nich osoby zainteresowane ich ofertą. Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem strony internetowej, do której osoby otrzymały link.

33-latka i 39-latek weszli w linki, które otrzymali w wiadomościach nadesłanych na ich telefony. Po wejściu w link pojawiła się strona łudząco podobna do oryginalnej, gdzie nasi poszkodowani nieświadomi tego, iż strona jest fałszywa, podali swoje dane wrażliwe. W ten sposób mieli otrzymać pieniądze za sprzedawane produkty. Dodatkowo mężczyzna autoryzował kod, który w tym czasie otrzymał ze swojego banku drogą SMS-ową.

W tym czasie oszuści wykorzystując ich dane włamywali się na konta pokrzywdzonych, z których wypłacali pieniądze. 33-latka straciła blisko 9 300 złotych, natomiast 39-latek 7 500 złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży w internecie?

• bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;

• nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu;

• czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;

• każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;

• zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;

• każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.

Dzisiejsze zakupy przeniosły się do internetu. Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcje i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać. Rozmawiajmy wspólnie ze znajomymi, rodziną na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze tej formy sprzedaży.

My również zachęcamy do lektury:

Kompedium jak nie dać się oszukać w internecie

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać.

Źródło: KPP Krapkowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *