Pożar dachu budynku mieszkalnego w Pawłowicach. W związku z problemem zgłoszenia pożaru na numer alarmowy 112 właściciel sam podjął działania gaśnicze

W sobotę 19 lutego o godzinie 13:39 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Oleśnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza budynku mieszkalnego w miejscowości Pawłowice w gminie Gorzów Śląski.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej z OSP Gorzów Śląski, po jednym z OSP Praszka, OSP Pawłowice i JRG Olesno.

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastaliśmy opanowany przez właściciela budynku pożar konstrukcji dachu. Wielkie słowa uznania należą się właścicielowi budynku, który w sytuacji związanej z problemem zgłoszenia pożaru na nr 112, wykazał się niesamowitą odwagą i zachowując zimną krew, sam podjął działania gaśnicze najpierw przy użyciu gaśnic proszkowych, a następnie wodą z węża ogrodowego, co pozwoliło na opanowanie pożaru jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych i ograniczenie strat do minimum – informują strażacy z Gorzowa Śląskiego.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na dogaszaniu i rozebraniu części dachu w celu likwidacji zarzewi ognia oraz sprawdzeniu konstrukcji kamerą termowizyjną, a następnie na zabezpieczeniu otworu plandeką, oraz deskami.

Dzięki szybkiej reakcji sąsiadów oraz odważnej postawie właściciela budynku, spaleniu uległo jedynie kilka drewnianych elementów konstrukcji dachu.

Przyczyną pożaru była najprawdopodobniej iskra z komina, która w wyniku działania silnego wiatru dostała się pod pokrycie dachowe.

Foto: OSP Gorzów Śląski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *