Ćwiczenia „Proton 2022”

W wyniku przejścia nagłego frontu burzowego na terenie leśnym doszło, w krótkim okresie czasu do kilku niebezpiecznych zdarzeń: uderzenia pioruna spowodowały porażenie osoby zbierającej nasiona drzew na wysokości, piorun uderzył również w dostrzegalnię przeciwpożarową, gdzie znajdowały się dwie osoby. W wyniku próby ucieczki przed przewracającymi się drzewami doszło do dwóch wypadków drogowych. Jedno z aut zostało przygniecione, a z innego wydostały się chemikalia. Taki wyglądał ogólny scenariusz zorganizowanych przez KP PSP w Krapkowicach ćwiczeń „Proton 2022”.

2 kwietnia 2022 roku na terenie Lasów Państwowych będących w zarządzie nadleśnictwa Prószków (leśnictwa Kopalina i Strzeleczki) odbyły się ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych należących do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z terenu powiatu krapkowickiego. Ćwiczenia odbyły się w nietypowej jak na ćwiczenia w lesie zimowej scenerii, co jednak nie odstraszyło ani organizatorów, ani uczestników. Celem manewrów było przećwiczenie różnego rodzaju działań ratownictwa specjalistycznego realizowanego przez podmioty KSRG w zakresie podstawowym. Dlatego też scenariusze i pozoracja ćwiczeń dotyczyły przede wszystkim ratownictwa medycznego w aspekcie zdarzeń ratownictwa technicznego, wysokościowego oraz chemiczno-ekologicznego. Na podstawie zbudowanego polowego Stanowiska Kierowania PSP doskonalono również prowadzenie łączności na potrzeby kierowania działaniami i sposobów jej organizacji w przypadku konieczności jej realizacji podczas kilku-jednocześnie występujących zdarzeń.

W ćwiczeniach brało udział 11 zastępów w sile 61 strażaków OSP z 10 jednostek KSRG oraz dwuosobowa obsada polowego Stanowiska Kierowania – funkcjonariuszy KP PSP w Krapkowicach. Ponadto przebieg ćwiczeń nadzorował zespół rozjemców i organizatorów złożony ze strażaków JRG i KP PSP w Krapkowicach, ale również wyspecjalizowanych strażaków OSP z terenu powiatu krapkowickiego.

Wysiłki strażaków ochotników oraz pracę rozjemców obserwowali: p.o. Komendant Powiatowy PSP w Krapkowicach – bryg. Rafał Bisowski, gospodarze terenu: Wójt Gminy Strzeleczki – Marek Pietruszka oraz przedstawiciele Lasów Państwowych – leśniczy: Włodzimierz Wolny (leśnictwo Kopalina) i Bogumił Wolny (leśnictwo Strzelecki). Ponadto ćwiczeniom przyglądali się: kpt. Artur Maj – Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP (KW PSP w Opolu) oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krapkowicach.

Źródło: KP PSP Krapkowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *