Kierowca BMW miał 1 promil alkoholu, był pod wpływem narkotyków i uderzył w słup. Pasażerki auta miały po 2,5 promila. Akt oskarżenia w sprawie wypadku w Strzelcach

Prokuratura Rejonowa w Kluczborku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego, zaistniałego w styczniu 2022 r. w miejscowości Strzelce (Gmina Domaszowice), w wyniku którego pasażer samochodu doznał ciężkich obrażeń ciała.

Jak zostało stwierdzone w toku śledztwa w dniu 30 stycznia 2022 r. 23 – letni Robert B. spędzał czas ze swymi znajomymi spożywając alkohol. W trakcie imprezy, jej uczestnicy postanowili dokupić alkoholu. W tym celu udali się do Namysłowa. Samochodem kierował Robert B. W drodze powrotnej, kierujący samochodem zażył amfetaminę.

W miejscowości Strzelce, na łuku drogi, Robert B. utracił panowanie nad kierowanym przezeń samochodem, który zjechał do rowu, gdzie uderzył w słup trakcji elektrycznej. W samochodzie oprócz Roberta B. znajdowało się jeszcze troje pasażerów (pasażerki w wieku 19 i 22 lat miały po 2,5 promila). Siedzący w przedniej części pojazdu Przemysław G., jako jedyny, doznał obrażeń ciała – doszło u niego do złamania żeber, urazu organów wewnętrznych oraz rozległego stłuczenia głowy.

Jak ocenił biegły medyk sądowy, obrażenia pokrzywdzonego stanowiły chorobę realnie zagrażającą życiu. Natomiast we krwi Roberta B. stwierdzono alkohol o stężeniu niespełna jednego promila oraz amfetaminę i substancję psychoaktywną charakterystyczną dla marihuany.

Powołany w toku śledztwa biegły zakres rekonstrukcji wypadków drogowych ocenił, że Robert B., choć nie przekroczył kierowanym pojazdem prędkości administracyjnie dopuszczalnej, to na łuku drogi wykonał manewry wytrącające samochód ze stabilnego ruchu, a przyjęta technika jazdy była konsekwencją stanu psychofizycznego w jakim się znajdował po spożyciu alkoholu i substancji psychoaktywnej.

Robertowi B. przedstawiono zarzut spowodowania wypadku, w wyniku którego pokrzywdzony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, znajdując się w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środka odurzającego, za co grozi mu od dwu do dwunastu lat pozbawienia wolności. Wobec oskarżonego, w przypadku jego skazania, zostanie również orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat, przy czym z uwagi na następstwa wypadku oraz stan w jakim znajdował się oskarżony w chwili zdarzenia zakaz ten może zostać orzeczony dożywotnio.

W złożonych na etapie śledztwa wyjaśnieniach oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i opisał okoliczności wypadku.

Sprawę rozpoznawać będzie Sąd Rejonowy w Kluczborku.

Foto: KP PSP Namysłów i KPP Namysłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *