Przeładowanym busem i bez licencji wspólnotowej wykonywał międzynarodowy transport z Portugali do Polski

Zatrzymany do kontroli przez inspektorów z opolskiego oddziału tut. WITD samochód dostawczy typu „bus” był za ciężki i jak się okazało nie miał wymaganej licencji.

Załadowany częściami samochodowymi pojazd wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Portugalii do Polski.

Taki przejazd od 21 maja br. wymaga posiadania licencji wspólnotowej i jest konsekwencją wejścia w życie części przepisów tzw. Pakietu Mobilności, który objął międzynarodowy przewóz zarobkowy pojazdami od 2,5 do 3,5 tony, czyli tzw. busami. Przewoźnicy realizujący tego typu usługi są zobowiązani do uzyskania licencji transportowej, a także uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Wykonywanie przewozu międzynarodowego bez wymaganej licencji sankcjonowane jest karą pieniężną w wysokości 12 tys. zł.

Dodatkowo po zważeniu pojazdu okazało się, że waży 4,45 t i przekracza wartość dopuszczalną o wartość 0,95 t. w konsekwencji kierowca został ukarany mandatem karnym ze względu na przekroczenie DMC pojazdu, zatrzymany został również dowód rejestracyjny za pękniętą szybę czołową. Ponadto, na przedsiębiorcę zostało wszczęte postępowanie administracyjne za brak wymaganej licencji oraz przekroczenie DMC pojazdu.

Źródło: WITD Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *