Nieuczciwi domokrążcy wciąż mogą stanowić zagrożenie. 79-letnia kobieta straciła pieniądze i biżuterię

Metody złodziei i oszustów ewoluują. Wciągają oni głównie ludzi starszych w wymyślone akcje i podają różne powody aby nieuczciwie zdobyć pieniądze. Tak też było w gminie Krapkowice. Najpierw mężczyzna podający się za sprzedawcę perfum, z pomocą swojego kompana, ukradł 79-letniej kobiecie, gotówkę i biżuterię, o wartości blisko 7000 zł. W drugim przypadku dwie kobiety podające się za pracownice Urzędu Celno-Skarbowego, wyłudziły dane osobowe od 74-letniego mężczyzny. Apelujemy o rozwagę i rozsądek!

Schemat działania jest bardzo podobny, choć preteksty pod jakimi oszuści próbują wejść do mieszkań są różne. Podają się za kurierów, pracowników wodociągów, kanalizacji czy administracji. Proponują zwrot opłat, sprawdzenie instalacji elektrycznej lub wodnej. Często też oferują sprzedaż produktów po konkurencyjnych cenach. W każdym przypadku chodzi o to samo. Oszust za wszelką cenę próbuje wejść do mieszkania i sprawdzić, gdzie przechowujemy pieniądze i wartościowe przedmioty, aby później dokonać kradzieży.

Tak też było w czwartek 19.01.23 r. Do mieszkania 79-letniej mieszkanki Krapkowic przyszedł mężczyzna, podający się za sprzedawcę perfum. Powiedział kobiecie, że ma dla niej atrakcyjną ofertę, jednak najpierw prosi o szklankę wody. Podczas gdy kobieta przebywała z nim w kuchni, inny mężczyzna wszedł do mieszkania i skradł biżuterię oraz pieniądze o wartości blisko 7000 zł. Kiedy kobieta zorientowała się, że w mieszkaniu jest więcej osób, złodzieje szybko je opuścili.

Do drugiego zdarzenia doszło w jednej z miejscowości w gminie Krapkowice pod koniec stycznia br. Do domu starszego małżeństwa zapukały dwie kobiety. Podawały się one za pracownice Urzędu Celno Skarbowego. Kobiety pod pretekstem konieczności sporządzenia protokołu przesłuchania świadka, dokonały wyłudzenia danych osobowych od 74-letniego mężczyzny.

Pamiętajmy! Oszuści wciąż poszukują swoich potencjalnych ofiar. Najczęściej pokrzywdzonymi stają się starsze osoby. Nie bądźmy więc obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych o metodach działania przestępców. Przy każdym rodzinnym spotkaniu edukujmy bliskich, mówiąc im o konieczności sprawdzania u źródła informacji podanej przez telefon czy też w bezpośrednim kontakcie.

Seniorzy świadomi zagrożenia  i mający wiedzę, że mogą do nich telefonować czy tez pukać do ich drzwi – przestępcy (podając się też często dla uwiarygodnienia swojej osoby za przedstawiciela instytucji zaufania publicznego) – będą ostrożniejsi a przez to też bezpieczniejsi. Rola bliskich jest w tym wypadku nieoceniona.

Apelujemy o wyjątkową ostrożność i przypominamy!

  • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Jeśli nieznajomy podaje się za pracownika instytucji poproś o okazanie legitymacji lub innego dokumentu na podstawie, którego możesz potwierdzić jego tożsamość. W razie wątpliwości umów się na inny termin (najlepiej by był wówczas z Tobą ktoś z rodziny), sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej instytucji).
  • Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy osobom obcym!
  • Unikaj podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłaty zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
  • Współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
  • We wszystkich przypadkach budzących jakąkolwiek wątpliwość, zgłaszaj informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w waszej klatce, mieszkaniu czy posesji  Policji, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Należy pamiętać, że oszuści nie próżnują i co jakiś czas modyfikują swoje działania.

Źródło: KPP Krapkowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: