„Metoda na policjanta”. Kobieta straciła bisko 65 000 zł.

Na terenie powiatu kluczborskiego ponownie pojawili się oszuści wyłudzający pieniądze przez telefon. Niestety, jedna z mieszkanek naszego powiatu straciła aż 65 tysięcy złotych, zostawiając pieniądze w koszu na śmieci. Przypominamy: opowieści o „tajnych akcjach policji” czy „wypadkach członków rodziny i kaucji dla prokuratora” to perfidne oszustwo. Nie dajmy się nabrać na zmyślone historie i jak najszybciej informujmy policjantów o podejrzanych telefonach od nieznanych osób.

W minionym tygodniu jedna z mieszkanek naszego powiatu odebrała telefon stacjonarny, gdzie podczas rozmowy, rozmówczyni przedstawiła się jako pracownik poczty. Kobieta przekazała informację o nieodebranej przesyłce poleconej. Rzekoma pracownica poczty od seniorki uzyskał dane w postaci adresu zamieszkania oraz numeru teflonu komórkowego.

Następnie na komórkę zadzwonił mężczyzna, przedstawiając się jako policjant twierdząc, że hakerzy właśnie prowadzą akcję, w trakcie której z kont bankowych kradną pieniądze. Podszywający się pod policjanta mężczyzna dla uwiarygodnienia swojej pozycji, przekazał seniorce, aby ta nie informowała pracowników banku w jakim celu wybiera z konta swoje oszczędności gdyż ci są w zmowie z hakerami.

Seniorka instruowana przez rzekomego policjanta do reklamówki włożyła oszczędności swojego życia – 65 tys. zł. a następnie pakunek pozostawiał w jednym z koszy na śmieci na terenie miasta.

Apelujemy do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
112 to numer alarmowy, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

 

UWAGA!

  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”
  • Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób.
  • Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Policja Kluczbork

Jedna myśl na temat “„Metoda na policjanta”. Kobieta straciła bisko 65 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *