By tegoroczna Wielkanoc była bezpieczna i wolna od zmartwień

Przed nami Święta Wielkanocne. Warto zadbać, by najbliższe dni upłynęły radośnie i bezpiecznie. Dla opolskich policjantów zbliżający się czas to okres wzmożonej pracy. Funkcjonariusze jak co roku, czuwają nad bezpieczeństwem w regionie. W trakcie spotkania z opolskimi mediami przypomnieliśmy najważniejsze zasady dotyczące tego, jak bezpiecznie korzystać z naszych dróg, zadbać o bezpieczeństwo naszego mienia oraz bez dodatkowych zmartwień spędzić świąteczny czas.

W czwartek, 28 marca, przed Komendą Wojewódzką Policji w Opolu, odbyło się spotkanie z opolskimi mediami, dotyczące bezpieczeństwa w trakcie Świąt Wielkanocnych. Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, podkom. Dariusz Świątczak opowiedział o działaniach policjantów w związku z okresem świątecznym. Przypomniał, że podczas najbliższych dni nad bezpieczeństwem mieszkańców Opolszczyzny oraz odwiedzających ich gości czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Poinformował również, jak w lany poniedziałek bawić się w zgodzie z tradycją, ale i przepisami prawa.

Z kolei mł. asp. Ewelina Karpińska – specjalista Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu – zwróciła uwagę na konieczność przygotowania się do świątecznej trasy. Policjantka przypomniała o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu, w tym sprawności świateł oraz stanu ogumienia. Zwróciła również uwagę na najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, w tym brawurę, przekraczanie dopuszczalnej prędkości czy wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Mł. asp. Ewelina Karpińska przypomniała również o tym, by nie spożywać alkoholu przed wyjazdem w świąteczną podróż, a w przypadku konieczności pokonania dłuższej trasy o zaplanowaniu odpoczynku podczas jazdy.

Mł asp. Przemysław Kedzior – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu – przekazał zasady bezpieczeństwa, dotyczące zabezpieczenia naszych domów i mieszkań. Funkcjonariusz przypomniał m. in. o tym, by nie informować o planowanym wyjeździe w mediach społecznościowych. Zaapelował również, by nie trzymać w domu dużej ilości gotówki ani wartosciowych przedmiotów.

Sierż. szt. Marta Białek – asystent Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu – przypomniała o tym, jak działają oszuści „na wnuczka” oraz „na policjanta” . Zachęcała również do informowana starszych krewnych o tym, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, ani nie angażują osób trzecich w policyjne realizacje.

Oto kilka zasad bezpieczeństwa, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić czas przygotowań i świąt w radosnej atmosferze.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują!

  1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
  2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.
  3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
  4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

  1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
  2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
  3. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
  4. Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Śmigus Dyngus

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Źródło: KWP Opole