Rozpoczęła się akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”

Od początku roku wielu z nas musiało zmienić swoje plany. Również wakacje mogą wyglądać inaczej niż zazwyczaj. O tym, co zrobić, aby zostały z nich tylko miłe wspomnienia przypomnieli nad Dużym Jeziorem Turawskim nasi policjanci. Zagrożenie wynikające z epidemii COVID-19 jest cały czas realne. Dla bezpieczeństwa swojego i naszych bliskich, wciąż kluczowe jest stosowanie się do obowiązujących przepisów, w tym zachowywania dystansu społecznego. Rozsądek i odpowiedzialność muszą towarzyszyć nam również za kierownicą czy też wodą. Dlatego w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” policjanci promowali bezpieczny wypoczynek.

Nad Dużym Jeziorem Turawskim odbył się briefing prasowy, gdzie opowiadaliśmy jak w czasie wakacji będzie wyglądać nasza służba i na co należy zwrócić uwagę, aby ten czas był dla nas bezpieczny. Funkcjonariusze przypomnieli, że tegoroczne wakacje na pewno będą szczególne. W związku z tym, musimy przygotować się do nich w sposób wyjątkowy, ponieważ zagrożenie związane z epidemią COVID-19 jest wciąż realne.

O tym jak jak ważne jest, aby pamiętać o obowiązujących przepisach sanitarnych opowiedział naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu nadkom. Hubert Adamek. Dotyczą one zarówno przestrzeni publicznej, jak i lokali gastronomicznych, hoteli, pensjonatów, zorganizowanych atrakcji turystycznych czy środków komunikacji zbiorowej. Te działania potrzebne są dla zachowania bezpieczeństwa nas samych jak i osób postronnych. To także kontrole miejsca przebywania dzieci i młodzieży. Czas wakacyjny to również służba tzw. wodniaków oraz drużyny rowerowej. Dlatego w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” policjanci promują bezpieczny wypoczynek.

Z kolei ekspert Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Maciej Milewski przypomniał, że pomimo stanu epidemii, należy spodziewać się jednak wzmożonego ruchu na drogach. Wakacje to tradycyjnie czas wyjazdów. Dlatego wszyscy kierowcy powinni zawczasu przygotować zarówno siebie, jak i swój samochód do drogi. Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także, aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. W wielu przypadkach to właśnie pośpiech okazuje się być przyczyną tych najtragiczniejszych w skutkach wypadków. Zaplanujmy swoją trasę z uwzględnieniem miejsc, gdzie zrobimy sobie przerwę. To bardzo istotne głównie podczas kilkugodzinnej podróży.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zawsze zwracają na trzeźwość kierujących, prędkość z jaką poruszają się pojazdy, używanie fotelików do przewożenia dzieci oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że dobre warunki drogowe nie są gwarancją bezpiecznego podróżowania. Kolejną częstą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura, a w przypadku długich podróży, także zmęczenie. To właśnie podczas dobrych warunków atmosferycznych i drogowych oraz na prostych odcinkach jezdni statystycznie dochodzi do największej ilości wypadków.

Dobrym już zwyczajem w czasie wakacji stało się kontrolowanie przez policjantów autokarów przewożących dzieci. Podczas kontroli sprawdzane są m.in. stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie, tachografy, właściwe umocowanie bagaży oraz kwalifikacje i trzeźwość kierowców. Po sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu każdy kierowca autokaru otrzymuje protokół kontroli. Kontrolę taką może zgłosić każdy – rodzic czy opiekun wycieczki – najlepiej kilka dni wcześniej. Pod wskazanym linkiem podajemy – wykaz miejsc kontroli autokarówNależy pamiętać, że jeśli autokar jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, dzieci powinny mieć je zapięte. Bagaże powinny być umieszczone na półkach lub w bagażniku tak, by przejścia były wolne i umożliwiały szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji. Miejsca przy drzwiach powinny zajmować osoby dorosłe, a nie dzieci.

Asp. Małgorzata Sobula z Wydziału Prewencji opowiedziała o odpowiednim zabezpieczeniu naszych czterech kątów. Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasze mieszkanie czy dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe, jednak dorym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest również czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to, co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma.

Wakacje to również odpoczynek nad wodą. Tutaj należy korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk. Nie ryzykujmy pływania tam, gdzie woda jest skażona, a dno nie jest sprawdzone. Pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody w takich miejscach – ryzykujemy wówczas naszym życiem. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

Pod żadnym pozorem nie wchodźmy też do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki. Nigdy nie korzystajmy z takiego sprzętu po alkoholu. Jest to niezgodne z prawem, a przede wszystkim śmiertelnie niebezpieczne. Na największych akwenach Opolszczyzny pracują policyjni wodniacy. Funkcjonariusze wyposażeni w pojazdy terenowe i łodzie motorowe dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

Jak zorganizować czas dziecku, czy praca sezonowa jest bezpieczna, czy moje dziecko może mieć kontakt z narkotykami i jak to poznać. Na między innymi te pytania odpowiadała mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Policjantka przypomniała,że warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.

A my pamiętajmy!

Rozsądek i odpowiedzialność muszą towarzyszyć nam na co dzień – zarówno za kierownicą, nad wodą czy w obliczu trwającej epidemii. Zróbmy wszystko, aby we wrześniu towarzyszyły nam wyłącznie miłe wspomnienia.

Źródło i foto: KW Policji

Jedna myśl na temat “Rozpoczęła się akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *