Strażacy uratowali sarnę – akcja trwała blisko 5 godzin

W czwartek 16 lipca 2020 r. o godzinie 14:27 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Głubczycach odebrał telefoniczne zgłoszenie, z którego treści wynikało, że do studzienki usytuowanej na polu uprawnym w miejscowości Głubczyce-Sady wpadła młoda sarna.

Skierowany na miejsce zdarzenia zastęp funkcjonariuszy z głubczyckiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej wraz z dowódcą w trakcie prowadzonego rozpoznania uzyskał informację, że w kanale odprowadzającym wody deszczowe na głębokości ok. 4 m pod ziemią znajduje się mała sarna.

– Kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o wprowadzeniu do studzienek ratowników wyposażonych w sprzęt ochrony układu oddechowego i zabezpieczonych szelkami bezpieczeństwa. Przed wprowadzeniem funkcjonariuszy do wnętrza przeprowadzono pomiar stężenia tlenu, gazów toksycznych i wybuchowych. Po zejściu strażaków okazało się, że sarna znajduje się w połowie kanału o długości ok. 50 m łączącego dwie studzienki. Zły stan techniczny oraz niewielka średnica żelbetowych kręgów uniemożliwiały ratownikom bezpośrednie dotarcie do zwierzęcia. Podjęto więc decyzję o wykorzystaniu strumienia wody w celu zapędzenia sarny do jednej ze studzienek – informuje mł. bryg. Piotr Sobek z Komendy Powiatowej PSP w Głubczycach.

Po jednej z wielu podjętych prób, podczas trwającej blisko 5 godzin akcji ratowniczej dzięki ogromnej determinacji i zaangażowaniu udało się strażakom pochwycić przestraszone zwierzę i bezpiecznie wydobyć z wnętrza studzienki. 

Po konsultacji z Powiatowym Lekarzem Weterynarii młodą sarnę wypuszczono na wolność.

Foto: KP PSP Głubczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: