Gwałtowne burze, silne porywy wiatru i nawalne opady deszczu wieczorem i w nocy na Opolszczyźnie

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  29.08.2020, godz. 08:00 CEST do 30.08.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla częściowo południowej i centralnej części kraju głównie ze względu na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i ryzyko uformowania się trąby powietrznej

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej i południowej części kraju głównie ze względu na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…
Główna aktywność burz w wyznaczonych obszarach przypadnie na godziny wieczorne i nocne (poza Polską Północną, gdzie słabe burze w formie pojedynczych komórek rozwijać się mają wcześniej). W obszarze objętym drugim stopniem zagrożenia ze względu na rozwój burz w późnych godzinach nie prognozuje się dużych wartości chwiejności termodynamicznej (MUCAPE do 500 j/kg). Jednakże przewidywane są umiarkowane/silne uskoki wiatru przekraczające 20 m/s (SHEAR z warstwy 0-6 km). Warto zwrócić uwagę na oczekiwane wysokie wartości skrętności wiatru, które mogą osiągać nawet 350 m2/s2 (SRH z warstwy 0-3 km). Burze mogą nieść za sobą przede wszystkim silne porywy wiatru, punktowo przekraczające 100 km/h oraz nawalne opady deszczu, których suma może osiągnąć 30-40 mm. Lokalnie nie wykluczamy gradu, którego średnica może osiągnąć 3-4 cm. W godzinach wieczornych i nocnych grad nie powinien być głównym zagrożeniem ze strony burz. W przypadku uformowania się izolowanej superkomórki burzowej nie wyklucza się także trąby powietrznej (niewielkie ryzyko).

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…
W wyznaczonym miejscu prawdopodobieństwo rozwoju burz jest mniejsze. Nad obszar Mazowsza w późnych godzinach nocnych może przemieścić się słabnący układ MCS.

W części zachodniej obszaru z kolei możliwe są silne opady konwekcyjne ( z sumą do 20-30 mm), które mogą być połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Nie wyklucza się uformowania izolowanych burz. Możliwe są silne porywy wiatru wynoszące 80-90 km/h.

Źródło: Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *