Bezpieczna droga do szkoły – akcja policji

Policjanci z komendy miejskiej kontynuują działania ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Obecność umundurowanych funkcjonariuszy na drogach zwiększa poczucie bezpieczeństwa wśród uczniów. Sprawia również, że kierujący zachowują szczególną czujność w pobliżu placówek oświatowych. Mundurowi sprawdzają stan trzeźwości osób przewożących dzieci. Przypominają dorosłym, że pociechy naśladują ich zachowania, dlatego warto dawać im dobry przykład.

Głównym celem akcji pn. „Bezpieczna droga do szkoły” jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczniów podczas pokonywania drogi do szkoły oraz zapewnienie bezpiecznego powrotu do domu. W czasie prowadzonych działań policjanci są widoczni w okolicy szkół, zarówno w godzinach porannych jak i popołudniowych. Podczas pełnienia służby przy placówkach oświatowych, funkcjonariusze zwracają uwagę przede wszystkim na popełniane wykroczenia w okolicy przejść dla pieszych, które znajdują się w obrębie placówek szkolno-wychowawczych.

Mundurowi wręczają dzieciom odblaski i mówią, jak ważne jest noszenie elementów odbijających światło. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, aby nie narażać zdrowia dzieci, funkcjonariusze ograniczają wizyty w szkołach. Stąd wzmożone działania w obrębie placówek ukierunkowane na edukację szczególnie najmłodszych uczniów.

Ale bezpieczne dziecko, to też odpowiedzialny rodzic. Dlatego policjanci ruchu drogowego sprawdzają stan trzeźwości osób przewożących najmłodszych do szkoły. Dodatkowo każdy kierujący otrzymał od mundurowych jednorazowy alkotest, który został zakupiony przez Urząd Miasta Opola. Policjanci otrzymali 500 jednorazowych testów na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Niestety okazało się, że podczas dzisiejszej kontroli (15 września) przy jednej ze szkół w Opolu, kierujący oplem 35-latek był w stanie nietrzeźwości. Mieszkaniec miasta spod szkoły odjechał już policyjnym radiowozem. Mężczyźnie grozi do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Teraz o jego losie zadecyduje sąd.

Pamiętajmy, że to od nas dorosłych w dużej mierze zależy bezpieczeństwo naszych dzieci. Wsiadając za kółko w stanie nietreściwości świadomie narażamy na utratę życia lub zdrowia przewożonych przez nas pasażerów, w szczególności dzieci.

Info i foto: KWP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *