Uwaga na oszustów internetowych. 43-latek oszukany w internecie.

Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych. Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życie niosą za sobą również zagrożenia, które wykorzystają przestępcy. Do policjantów z Krapkowic, w poniedziałek zgłosił się 43-letni mężczyzna, który został oszukany podczas sprzedaży w sieci. Mundurowi radzą, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.

Coraz częściej i chętniej kupujemy, a także sprzedajemy towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Kupując czy też sprzedając przez internet pamiętajmy o ostrożności. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców i kupujących, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

W poniedziałek, do funkcjonariuszy z Krapkowic zgłosił się 43-letni mężczyzna, który został oszukany podczas sprzedaży przez internet. Mieszkaniec powiatu krapkowickiego, na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż kurtkę. Osoba, która zainteresowała się kupnem przedmiotu poprosiła o płatność przez wymieniony portal. Na numer telefonu poszkodowanego przesłała link, który miał posłużyć do płatności. Jak się szybko okazało było to oszustwo. Na koncie poszkodowanego doszło kilku transakcji przez, które mężczyzna stracił ponad 6 tysięcy złotych.

Aby nie paść ofiarą przestępcy, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Nie należy wchodzić w żadne linki do stron, które mają przekierować do banku.
  • Nie należy nikomu udostępniać kodów autoryzacyjnych do bankowość mobilnej.
  • Kupując i sprzedając należy zachować czujność i ostrożność. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, lepiej z takiej transakcji zrezygnować.
  • Ważną kwestią przy dokonywaniu zakupów przez Internet jest sposób realizacji płatności za towar.

Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę warto wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

  • W przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki bądźmy ostrożni.

Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność.

  • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

  • Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

Tekst: Policja Krapkowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *