Nastolatka zasłabła w mieszkaniu po zatruciu tlenkiem węgla.

W niedzielę 3 stycznia około godziny 22 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku otrzymał zgłoszenie o utracie przytomności u nastolatki w jednym z mieszkań w Wołczynie przy ulicy Młyńskiej.

Dziewczyna po wyjściu z łazienki zasłabła. Pierwsi na miejscu pojawili się strażacy OSP Wołczyn, którzy podali tlen. Następnie nastolatka została przekazana pod opiekę przybyłemu na miejsce ZRM z Kluczborka.

Po sprawdzeniu mieszkania detektorem wielogazowym, który wykazał 200 ppm.

Dziewczyna została zabrana do szpitala.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Kluczbork, jeden z OSP Wołczyn oraz ZRM.

Warto kupić czujnik tlenku węgla, aby uniknąć zaczadzenia.
Należy również przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać czy przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.
Foto: OSP Wołczyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *