Mobilizacja sił w związku z potencjalnym zagrożeniem powodziowym

Państwowa Straż Pożarna otrzymała z IMGW-PIB prognozy przewidujące znaczne ocieplenie w przeciągu następnych kilku dni. Taka sytuacja może wpłynąć na gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej a to z kolei w połączeniu z opadami deszczu i możliwymi zatorami lodowymi na rzekach i ciekach może powodować wzrost stanów rzek w Polsce.

W poniedziałek 15 lutego 2021 roku nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej polecił komendantom wojewódzkim i szkół PSP dokonać przeglądu gotowości sił wchodzących w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego KSRG pod kątem ich sprawności i kompletności oraz możliwości natychmiastowego zadysponowania do działań.

W związku z powyższym, st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu na wideokonferencji z komendantami powiatowymi i miejskim PSP województwa opolskiego polecił Panom Komendantom sprawdzenie sił każdego zastępu wchodzącego w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego w kontekście ich sprawności oraz możliwości natychmiastowego dysponowania poza teren województwa opolskiego.

Ponadto funkcjonariusze KW PSP w Opolu wraz z funkcjonariuszami komend powiatowych i miejskiej PSP Opolszczyzny, dokonali analizy możliwości wydzielenia dodatkowych sił i środków Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego do wielkości kompanii, celem ewentualnego wsparcia działań przeciwpowodziowych na terenie kraju.

16 lutego 2021 roku w Ministerstwie Spraw Węwnętrznych i Administracji odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce, w którym udział wzięli: premier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji  Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz infrastruktury Marek Gróbarczyk, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą st. bryg. Arkadiuszem Przybyłą, wojewodowie a także komendanci wojewódzcy PSP.

W spotkaniu w formie wideokonferencji w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wziął udział Adrian Czubak Wojewoda Opolski wraz z st. bryg. Krzysztofem Kędrykiem Opolskim Komendantem Wojewódzkim PSP w Opolu.

Podczas posiedzenia Komendant Główny PSP przekazał Prezesowi Rady Ministrów informacje o dotychczas podjętych czynnościach i stanie przygotowań Państwowej Straży Pożarnej do działań na wypadek powodzi. Ponadto, zdał relacje z akcji prowadzonej na terenie powiatu płockiego w związku z zatorem lodowym na Wiśle.

Źródło: KW PSP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *