Pijani kierowcy na drogach

W ostatnim czasie krapkowiccy i zdzieszowiccy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. Rekordzistą okazał się 34-letni kierowca renault. Mężczyzna mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie, doprowadził do kolizji. Z kolei inni niechlubni amatorzy „podwójnego gazu” to kierowca osobowego volkswagena i rowerzysta. Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia oraz wysoka grzywna.

Mimo licznych apeli policjantów i częstych kontroli stanu trzeźwości kierowców, nadal wielu z nich decyduje się na jazdę po alkoholu. Pijani użytkownicy dróg nie zdają sobie spawy z tego, że stwarzają olbrzymie zagrożenie dla siebie i innych.

Do  pierwszego zdarzenia doszło w sobotę (20.02.) w miejscowości Stradunia. Tam kierowca osobowego renault, skręcając w prawo, uderzył w zaparkowany na poboczu pojazd. Jak się szybko okazało 34-latek był nietrzeźwy. Badanie wykazało, że miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mu już prawo jazdy.

Drugi zatrzymany mężczyzna to 49-latek z gminy Zdzieszowice, u którego urządzenie pokazało ponad promil alkoholu w organizmie. Mundurowi ustalili również, że mężczyzna kierował osobowym volkswagenem pomimo posiadanego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo okazało się, że samochód, którym się poruszał nie miał ważnych badań technicznych.

Do niechlubnego grona dołączył 34-letni rowerzysta.Mężczyzna zatrzymany do kontroli w Zdzieszowicach wydmuchał blisko półtora promila alkoholu.  

Wszyscy trzej kierowcy, za swoje zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem.

Przypominamy o przepisach, które weszły w życie z 1 czerwca 2017 roku:

  • pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń).
    W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
  • W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Info: Policja Krapkowice
Foto: zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *