Nowa drabina mechaniczna od Rosenbaurera dla strażaków z Kędzierzyna-Koźla.

Firma Rosenbaurer dostarczyła fabrycznie nową 40-sto metrową drabinę SCD-40 na podwoziu samochodu MAN TGM 18.320. Przetarg ogólnopolski na zakup pojazdów był ogłoszony przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu i obejmował zakup samochodów specjalnych. Budżet zamówienia wyniósł 48.609.600,00 zł.

Wartość samochodu wyniosła ok .3 mln zł. Zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach, którego firma Rosenbauer Polska Sp. z o.o. dostarczyła dla Państwowej Straży Pożarnej 20 sztuk drabin mechanicznych (7 szt. 30 metrowych i 13 szt. 40 metrowych).

L42A-XS to flagowy model firmy Rosenbauer. Jest to drabina z najwyższym, łamanym przęsłem nowej generacji. Zespół drabiny składa się z wysuwanych przęseł, z których ostatnie jest łamane i znajduje się na nim kosz ratowniczy o udźwigu 500 kilogramów wraz z wbudowanym, elektronicznie sterowanym działkiem wodno-pianowym o wydajności 2000 l/min i zasięgu rzutu 60 m.

Samochód wyposażony jest między innymi w:

– nosze koszowe,
– agregat prądotwórczy,
– trzy aparaty ochrony dróg oddechowych z butlami kompozytowymi, maskami i czujnikami bezruchu,
– zestaw sprzętu do ratownictwa wysokościowego,
– podręczny sprzęt burzący,
– pilarkę do drewna,
– sprzęt oświetleniowy,
– armaturę wodno-pianową.

Dzięki zamontowanym, dodatkowym uchwytom drabina może jednocześnie udźwignąć ciężar do 2 ton.

W koszu może przebywać maksymalnie 5 osób.

Dzięki montowanym noszom możemy bezpiecznie ewakuować osobę z podejrzeniami urazu kręgosłupa.

Drabina rozkłada się w czasie 90 sekund do pełnej wysokości 40 metrów.

Najważniejszym elementem jest możliwość łamania przęsła, dzięki czemu strażacy będą mogli docierać do miejsc trudno dostępnych. Wpłynie to na jakość i szybkość działań.

Na pewno nowa drabina przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców oraz ratowników.

Nowy samochód zastąpi 30-sto letnią drabinę SD-37 na podwoziu Iveco 140-25/Magirus. MAN już ma naniesione numery operacyjne z  poprzedniego pojazdu – 422[O]51.

Pojazd będzie stacjonował w JRG2 Kędzierzyn-Koźle.

Redakcja portalu Opolskie Ratownictwo składa serdeczne podziękowania dowódcy jednostki młodszemu brygadierowi Tomaszowi Golasz za współpracę przy sesji zdjęciowej oraz młodszemu ogniomistrzowi Krzysztofowi Ksolli za prezentację możliwości pojazdu.

Jedna myśl na temat “Nowa drabina mechaniczna od Rosenbaurera dla strażaków z Kędzierzyna-Koźla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *