Podsumowanie działań „Szanuj Życie – Bezpieczna DK 94”

Z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu policjanci drogówki z terenu aż pięciu województw przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Szanuj Życie – Bezpieczna DK 94’’. W działaniach zaangażowane były patrole z grupy SPEED z terenu województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Policjanci skupili się na rejestrowaniu wykroczeń drogowych i egzekwowaniu przepisów kodeksu drogowego. W trakcie działań, na drodze krajowej nr 94 nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego.

Droga krajowa nr 94 pełni funkcję bardzo strategicznego szlaku komunikacyjnego o bardzo dużym natężeniu ruchu. Jest równolegle położona do autostrady A4 i potocznie nazywana przez kierowców „starą czwórką”. Przebiega przez województwa opolskie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie. Całkowita długość wynosi 675 km.

Policjanci na terenie województwa Opolskiego przeprowadzili blisko 90 kontroli pojazdów. Nałożyli ponad 70 mandatów karnych i zatrzymali 2 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Ujawnione wykroczenia wiązały się głównie z nieprzestrzeganiem limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedaniem, zmianą pasa ruchu, niestosowaniem pasów bezpieczeństwa oraz niezgodnym z przepisami korzystaniem z telefonów komórkowych.

Co warto podkreślić, w trakcie działań, nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego na DK 94.

Drugim równie istotnym celem działań była edukacja z zakresu ratownictwa medycznego dotycząca resuscytacji krążeniowo – oddechowej i podstawowych czynności na miejscu wypadku drogowego.

Tylko w ciągu minionych trzech lat na polskich drogach zostało rannych blisko 100 tys. osób.
W wielu przypadkach jej natychmiastowe udzielenie jest niezbędne dla ratowania życia ludzkiego. Z uwagi, że bardzo często to kierowcy jako pierwsi są na miejscu wypadku, policjanci wraz ze strażakami będą szkolić kierowców i przekazywać najważniejsze informacje z zakresu pierwszej pomocy medycznej.

Kierowcy którzy wzięli udział w krótkim szkoleniu otrzymali, poza wiedzą medyczną, apteczki pierwszej pomocy, mapy drogowe oraz inne materiały profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowym.

W działania włączył się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddz. w Opolu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Policja Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *