Uwaga na żmije. Mężczyzna ukąszony przez niebezpiecznego gada.

We wtorek 11 maja około godziny 15:40 w Wołczynie doszło do groźnego zdarzenia.

Przy ulicy Mickiewicza mężczyzna w pomieszczeniu gospodarczym zauważył węża – jak myślał zaskrońca.

Po chwili gad ukąsił go w palca. Na jego niesczęście była to żmija zygzakowata.

Inne osoby natychmiast wezwały na miejsce pogotowie ratunkowe. W międzyczasie mężczyzna wpadł w wstrąs anafilaktyczny.

Na miejscu została mu udzielona pomoc przez ratowników medycznych. W ciężkim stanie został zabrany do szpitala w Oleśnie przez ZRM.

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej. Żmija atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Najlepiej jej nie drażnić, nie próbować nadepnąć czy ruszać kijem. Przy spotkaniu z człowiekiem, żmija częściej wybiera ucieczkę niż walkę. Jeśli jednak nie ucieknie, a zaatakuje i ukąsi, jedynym rozwiązaniem jest unieruchomić zranioną kończynę, by spowolnić rozchodzenie się toksyn po organizmie.

Ukąszenie przez żmiję wymaga poinformowania służb ratowniczych, które powinny jak najszybciej dojechać na miejsce. Objawy zatrucia, czyli stan bezpośredniego zagrożenia życia mogą nastąpić w ciągu 7-20 minut od ukąszenia.

Żmija lubi mocno nasłonecznione polanki, podmokłe lasy, pnie zwalonych lub ściętych drzew, nory gryzoni, ale także trawniki.

W Polsce dość powszechne są węże eskulapa i zaskrońce, oba gatunki nie są niebezpieczne dla człowieka.

Żmija czy zaskroniec?

Żmija
Charakterystyczny dla tego gada jest zygzak na grzbiecie. Jest on zawsze ciemniejszy niż reszta ubarwienia, które występuje najczęściej w kolorze szarym, brązowym lub zielonym (rzadziej czerwone, pomarańczowe, niebieskoszare). Niestety zygzak nie zawsze jest widoczny. Gad mierzy do 70 cm (rzadko 90 cm), ciało ma dość grube w stosunku do długości, natomiast koniec ogona jest bardzo cienki. Porusza się dość powoli i ociężale.

Zaskroniec Zwyczajny
Jest najpospolitszym polskim wężem. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Jest wężem niejadowitym, o wielkości dochodzącej do 150 cm u samic, lub 80 cm ciała u samców. Zaskroniec zwyczajny zasiedla te same obszary co żmija zygzakowata. Bardzo często spotykany jest w pobliżu wód, nad brzegami stojących zbiorników wodnych np. moczarów, stawów, nad brzegami rzek, starorzeczy, strumieni oraz pływając w wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *