Pożar lasu w miejscowości Oś – ćwiczenia BUSH-2021

W sobotę 19 czerwca o godzinie 8:30 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu na dużej powierzchni w miejscowości Oś.

Po dojeździe na miejsce ustalono, że pali się las w dwóch miejscach w sumie na obszarze 4 hektarów.

Z uwagi na znaczne rozmiary na miejsce została zadysponowana została grupa operacyjna Komendanta Powiatowego PSP wraz z siłami o środkami OSP KSRG i spoza KSRG.

Strażacy rozwinęli na drogach pożarowych linie gaśnicze. Na rzece Bogacica został utworzony punkt czerpania wody.

Mieszkańcy miejscowości ze względu na zagrożenie zostali ewakuowani.

Na miejsce pożaru został zadysponowany samolot gaśniczy dromader oraz śmigłowiec Lasów Państwowych. Śmigłowiec dokonał zrzutu wody i odleciał nad zalew w Ligocie Górnej celem napełnienia kosza wodą.

W międzyczasie kolejny zrzut wody został dokonany przez samolot i ponownie przez śmigłowiec.

Po około 4 godzinach pożar został ugaszony.

W ćwiczeniach zaangażowano specjalistów z lasów państwowych pod kierownictwem Nadleśniczego pana Franciszka Kiepura, Zarządzanie kryzysowe powiatu kluczborskiego pod kierownictwem Wicestarosty Kluczborskiego pana Lesława Czernik, zespół obrony cywilnej gminy Lasowice Wielkie pod kierownictwem pana Daniela Gagat wójta Lasowic Wielkich, zespół Policji w Kluczborku pod dowództwem Komendanta mł. insp. Pawła Kolczyka oraz sztab Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku pod kierownictwem zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku st. kpt. Łukasza Olejnik.

Ponadto w roli obserwatorów udział wzięli przedstawiciele KW PSP w Opolu pod kierownictwem st. kpt. Romana Felusiaka i kpt. Damian Szczęsny z KP PSP Olesno.

W działaniach zaangażowano łącznie 25 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej w sile 111 ratowników.

Zadania, jakie postawiono przed ćwiczącymi to min: dostarczanie wody na dwa odcinki bojowe z nieprzerwanym wydatkiem wodnym 3200 l/min. Na pierwszy odcinek bojowy systemem przetłaczania, na drugi odcinek bojowy systemem przepompowywania, odległość do pokonania dla każdego z odcinków od punktu czerpania wody 800 m.

Dzięki dużemu zaangażowaniu ćwiczących podmiotów KARAT, obserwatorzy i rozjemcy ocenili przygotowanie jednostek do realizacji zadania na wysokim poziomie. Ponadto ćwiczenia zdaniem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku st. kpt. Łukasza Olejnika przygotowało jednostki do szybkiej budowy magistrali wodnej, która jest niezbędna do skutecznego podejmowania działań gaśniczych przy długotrwałych pożarach.

Wykaz SiŚ uczestniczących w ćwiczeniach:

JRG KluczborkGCBA 5/32
JRG KluczborkGBA 2,5/27
JRG KluczborkSLRR
KP PSP KluczborkPrzyczepa Wężowa
KP PSP KluczborkBUS
KP PSP KluczborkSLOp
OSP ChudobaGCBA 4,5/16
OSP JasienieGBA 3/28
OSP ByczynaGCBA 3/29
OSP KuniówGBA 2,5/16
OSP BiadaczGBA 3/16
OSP SzymonkówGCBA 5/32
OSP GierałcieGBA 2,5/16
CiarkaGBA 2,5/16
LaskowiceGBA 1,6/16
Lasowice MałeGLBM 0,2/40
ChocianowiceGLBM 02/40
Lasowice WLKGBA 2,8/16
ŁowkowiceGBA 2,5/16
Kujakowice GGBAM 1,6/8
Kujakowice DGBA 2,8/16
BażanyGLM 8
BorkowiceGLM 8
BąkówGLM 8
WSP SzumiradGBA 2,5/32
KW PSP OpoleSDŁ

2 myśli na temat “Pożar lasu w miejscowości Oś – ćwiczenia BUSH-2021

  1. … na miejscu był sprzęt do właściwego zorganizowania akcji z użyciem helikoptera, ale całkowity brak wiedzy w tym zakresie powoduje, że widzimy marnowanie pieniędzy i brak skuteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: