Sprzedawcy internetowi okradzeni w wyniku podania danych do kont bankowych.

Przestrzegamy przed nową metodą oszustów. Udając kupujących na portalach ogłoszeniowych, oferują zapłatę przez specjalny link, pod którym sprzedający mają podać dane wrażliwe ze swojej karty płatniczej. W ten sposób oszuści kradną pieniądze z konta zamiast wpłacić należność za zakupiony towar. Do policjantów w komendzie miejskiej zgłaszają się osoby, które padły ofiarą takich właśnie oszustów.

Przestrzegamy przed nową metodą jaką stosują oszuści w Internecie. W ostatnim czasie do naszej komendy zgłosili się pokrzywdzeni informując, że padli ofiarą oszustów internetowych. Pamiętajmy, że przestępcy cały czas modyfikują swoje dotychczasowe sposoby działania i wymyślają nowe.

Oszukani mieszkańcy Opola wystawili na jednym z portali ogłoszenie o sprzedaży swoich przedmiotów. Na komunikatorze zgłaszały się do nich osoby potencjalnie zainteresowane kupnem. Mówiąc, że ,,wszystko za nich załatwią” wysyłali sms-em link zawierający nazwę znanej firmy kurierskiej. Przewoźnik miał przyjechać pod adres, spakować towar i nadać list przewozowy. W ten sposób sprzedający miał mieć ułatwione formalności.

,,Potencjalny kupujący” proponował uiszczenie zapłaty przelewem na konto. Żeby sprzedający mógł odebrać pieniądze za towar, klient wymagał podania danych wrażliwych z karty płatniczej oraz haseł jednorazowych, które przychodziły SMS-em na telefon zaraz po podaniu danych karty.

Nieświadomi zagrożenia sprzedawcy otwierali link podany w wiadomości. Następnie wypełniali wszystkie rubryki zawierające dane karty płatniczej, adresy, numery pesel. W ten sposób oszuści okradali konta sprzedających, a pozyskane przez nich pieniądze przelewali na zagraniczne rachunki bankowe.

Apelujemy do wszystkich użytkowników portali aukcyjnych, aby nie wchodzić w podejrzane linki, które żądają od nas podania danych z karty bankomatowej!

Posiadacz tych danych może zarządzać cudzym kontem bankowym jak własnym. Może wypłacać gotówkę, wykonywać operacje bankowych czy zawierać umowy kredytowe.

Pamiętaj ! Chroń dane swojej karty płatniczej! Nigdy nie udostępniaj nikomu kodów autoryzacji.

Policja Opole

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: