Uwaga na oszustów! Kilku mieszkańców powiatu kluczborskiego straciło 30 000 zł.

„Twoje pieniądze są zagrożone! Ktoś właśnie próbuje wziąć na Ciebie kredyt! Musisz zainstalować aplikację, by je ochronić. Poprowadzimy Cię krok po kroku…” Tego typu telefony od rzekomych przedstawicieli banku to próba oszustwa! Kluczborscy policjanci ostrzegają przed oszustwami i radzą jak chronić przed nimi swoje pieniądze. W ostatnich tygodniach kilku mieszkańców naszego powiatu usłyszało w swoim telefonie właśnie takie informacje, tracąc przy tym blisko 30 000 zł.

Przestępcy internetowi korzystając z najnowszych technologii coraz częściej podszywają się pod urzędników, funkcjonariuszy lub pracowników różnych firm. Przez wzgląd na elektroniczne zabezpieczenia, w większości przypadków, aby skutecznie dokonać kradzieży, niezbędne jest nasze działanie. Stąd też, aby zapobiegać takim zdarzeniom, przedstawiamy cyklicznie nowe pojawiające się sposoby działania przestępców, aby jak najszersza liczba osób usłyszała o tym i nie dała się oszukać.

Niestety w ostatnich kilkunastu dniach czterech mieszkańców naszego powiatu nieświadomie zawierzyło oszustom. Będąc przekonanym o zagrożeniu ich oszczędności udostępnili hasła, piny oraz numery kart, tracąc swoje oszczędności.

Poznaj działania przestępców i nie daj się okraść!

Oprócz znanych przypadków oszustw na tzw. wnuczka czy policjanta, gdzie, aby uniknąć oszustwa, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że Policja ani bank nigdy nie przyjadą, ani nikogo nie wyślą po pieniądze, by bliska osoba mogła się „wykupić” lub wpłacić wadium. Policja ani bank nigdy nie poproszą o przelanie, w celu ratowania, naszych pieniędzy na inne konto.

Jednymi z ostatnich metod są sytuacje w których:

  1. Dzwoni do nas osoba podająca się za przedstawiciela banku i informująca, że właśnie usiłowane jest gdzieś za granicą wzięcie na nas kredytu. Aby temu zapobiec, konieczna jest instalacja aplikacji, dzięki której bank pokieruje naszymi czynnościami i zabezpieczy nas. W rzeczywistości aplikacja ta pokazuje wszystko, co się dzieje na ekranie naszego telefonu dla przestępców. W celu rzekomego zapobieżenia zdarzeniu wykonujemy polecenia „fałszywego bankiera” i… bierzemy kredyt, z którego pieniądze trafiają do oszustów.
  2. Dostajemy maila, wiadomość sms od nadawcy, którego nazwa przypomina łudząco firmy kurierskie. W jego treści jest informacja o śledzeniu przesyłki, bądź też o konieczności dopłaty drobnej kwoty, niezbędnej, aby przesyłka do nas dotarła. Wejście w taki „link”, czyli odnośnik kierujący nas do strony z informacją gdzie jest nasza przesyłka/do strony przypominającej stronę naszego banku spowoduje, iż dokonamy autoryzacji wzięcia kredytu lub przelewu wszystkich naszych środków. Wejście w taki link może również spowodować zainstalowanie aplikacji, która pozwoli na zdalne sterowanie naszym telefonem i oszuści dokonają tego sami bez naszej wiedzy.

Pamiętajmy o najważniejszych zasadach, aby uchronić się przed tego typu działaniem:

  • Wszelkie telefony informujące nas o zagrożeniu naszych środków na koncie to próba oszustwa!
  • Telefony od instytucji \ firm gdzie jesteśmy „sterowani”, aby zainstalować jakieś aplikacje, to jest to najprawdopodobniej próba oszustwa. Należy wejść na oryginalną stronę banku, wyszukaną w przeglądarce, nie z podesłanego linku i tam skontaktować się czy takie działania przez bank \ firmę \ instytucje są prowadzone.
  • Policja, bank ani żadna instytucja nie poprosi nas o przelanie pieniędzy na bezpieczne konto, bo są one zagrożone.
  • Policja, bank ani żadna instytucja nie będzie prosić o przekazywanie naszych loginów i haseł, ani kodów autoryzacyjnych w celu zabezpieczenia naszych środków na koncie.
  • Policja, bank ani żadna instytucja nie przyśle do nas przedstawiciela, aby przekazać pieniądze, by pomóc najbliższym.
  • Nim prześlesz pieniądze, najbliższej osobie sprawdź, dzwoniąc na znany sobie numer czy to na pewno była ta osoba. Rozłącz się i zadzwoń sam! Przestępcy podszywający się pod naszych bliskich mogą próbować przedłużać rozmowę aż do przyjazdu fałszywego kuriera, właśnie po to, aby do tego nie dopuścić.

Policja Kluczbork

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *