56-latek zaproponował 100 zł łapówki zamiast zapłacić mandat

Zamiast za wykroczenie, 56-latek odpowie za przestępstwo. Policjanci zatrzymali do kontrowali drogowej mieszkańca Podkarpacia, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość. Podczas wykonywania z nim czynności, mężczyzna miał wręczyć policjantom łapówkę i nakłaniać ich do odstąpienia od czynności służbowych. Za łapownictwo mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnych aresztów. Czyn jakiego miał się dopuścić zagrożony jest karą nawet do 10 lat więzienia.

4 października br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej, jak co dzień pracowali na mierniku prędkości. Po godzinie 23:00 w jednej spod opolskich miejscowości kierujący dostawczym Iveco jechał z prędkością 75 km/h na obowiązującej pięćdziesiątce. Na wykroczenie zareagowali mundurowi.

Podczas kontroli drogowej policjanci wylegitymowali kierującego i dokonali sprawdzeń w systemach informacji policji. Za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym nałożyli na 56-latka mandat kredytowany i 4 punkty karne, pouczając o prawie do odmowy przyjęcia mandatu. Mieszkaniec Podkarpacia próbował przekonać policjantów, że mandat może przyjąć, ale punktów już nie.

Mundurowi zaprosili kierującego do radiowozu, aby sporządzić dokumentację niezbędną do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. Wówczas, w radiowozie 56-latek miał wyjąć banknot 100 zlotowy i wsunąć go pod notatnik policjanta mówiąc, że ,,to na obiad”. Reakcja była zdecydowana. O próbie wręczenia łapówki mundurowi natychmiast zawiadomili przełożonego, a mężczyzna został zatrzymany za nakłanianie funkcjonariuszy do odstąpienia od czynności służbowych i wręczenia im korzyści majątkowej.

Na miejscu technik zabezpieczył banknot, a podejrzewany trafił do policyjnych aresztów. Następnego dnia usłyszał zarzut łapownictwa. Czyn ten zagrożony jest karą do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratury, 56-latek został objęty policyjnym dozorem.

Opolska Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *