Człowiek zwisający z wieży kościoła i duży pożar w Zespole Szkół w Byczynie

W sobotę 23 października o godzinie 8:36 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku przyjął zgłoszenie, że z wieży kościoła ewangelickiego pw. św. Mikołaja na Placu Wolności w Byczynie osoba wypadła z okna i zwisa zaczepiona na linie.

Do zdarzenia dyżurny zadysponował dwa zastępy straży pożarnej z OSP Byczyna oraz dwa zastępy z OSP Wołczyn, dwa z JRG Kluczbork i jeden z OSP Kuniów, które realizują zadania z zakresu ratownictwa wysokościowego.

Zadaniem strażaków była ewakuacja człowieka bezpieczenie na ziemię przy użyciu technik linowych.

Przed godziną 9:30 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku wpływa zgłoszenie o pożarze dachu w Zespole Szkół przy ulicy Borkowskiej w Byczynie.

Ze względu na rozmiar pożaru do punktu koncentracji przy ulicy 11 listopada w Byczynie dysponowane są liczne siły i środki z terenu gminy Byczyna, gminy Wołczyn oraz pluton z powiatu kluczborskiego wchodzący w skład Trzeciej Kompani Gaśniczej WOO „Namysłów”. Na miejsce zadysponowano łącznie 24 zastępy straży pożarnej, trzy z JRG Kluczbork, dwa z KP PSP w Kluczbork + przyczepa ze zbiornikiem przenośnym typu TANKER, dwa z OSP Byczyna, po jednym z OSP Kostów, OSP Janówka, OSP Jakubowice, OSP Paruszowice, OSP Roszkowice, OSP Nasale, OSP Proślice, OSP Szymonków, OSP Gierałcice, OSP Skałągi, OSP Szum, OSP Komorzno, OSP Wąsice, OSP Wierzbica Dolna, OSP Wierzbica Górna, OSP Jasienie, OSP Biadacz.

Działania zastępów polegały na dostarczeniu wody ze stawu przy ul. Stawowej za pomocą przetłaczania do zbiornika typu TANKER (820 metrów), z którego przetłaczana dalej była na dwie autodrabiny. Celem było zapełnienie z dużej wysokości i odległości zbiornika przenośnego (2500 litrów).

Na szczęście to scenariusz ćwiczeń pk. „TOWER 2021”, którego organizatorem była Komenda Powiatowa PSP w Kluczborku przy wsparciu samorządów z Byczyny, Wołczyna i Kluczborka. Ćwiczenia przeprowadzone zostały pod okiem funkcjonariuszy z KP PSP w Kluczborku i KW PSP w Opolu.

Jedna myśl na temat “Człowiek zwisający z wieży kościoła i duży pożar w Zespole Szkół w Byczynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: