Jechał z zaśnieżoną przednią szybą – drogę obserwował tylko przez jej małą część

Zima to czas, kiedy na kierowcy spoczywa dodatkowy obowiązek przygotowania pojazdu do drogi. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża wszystkim użytkownikom dróg. Niestety wielu kierowców o tym zapomina. Tak też postąpił 26-latek, zatrzymany do kontroli drogowej przez nyską drogówkę. Mężczyzna zeskrobał jedynie na przedniej szybie szczelinę i ruszył toyotą w drogę. Apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek.

Obowiązek odśnieżenia samochodu spoczywa na kierowcy zarówno samochodu osobowego jak i ciężarowego. Prowadząc samochód, zawsze musimy mieć zapewnioną dostateczną widoczność. Niestety wielu kierowców o tym zapomina i ogranicza się wyłącznie do usunięcia śniegu z przedniej szyby, a to zdecydowanie za mało.

Kilka dni temu, na trasie Makowice- Skoroszyce policjanci z nyskiej drogówki, zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę toyoty. 26-latek zeskrobał na przedniej szyby jedynie szczelinę i ruszył w drogę. Na szczęście nie doprowadził do tragedii. Mundurowi ukarali go mandatem i zobowiązali, aby w ich obecności odśnieżył cały pojazd, by móć dalej kontynuować jazdę.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł.

Pamiętaj!

Zanim wyruszysz w drogę, zbierz zalegający śnieg z całego pojazdu. Przy hamowaniu, pozostawiony śnieg na dachu może spaść na przednią szybę i zasłonić nam pole widzenia. Z kolei przy większej prędkości, może spaść na szybę auta jadącego za nami i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Bądź odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale pomyśl także o innych użytkownikach dróg. Kilka minut poświęconych na dokładne odśnieżenie pojazdu, zdecydowanie polepszy komfort jazdy, a także bezpieczeństwo.

Policja Nysa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *