Niebezpiecznie kruchy lód na akwenach i zbiornikach

Kilkadziesiąt godzin mrozu w Polsce spowodowało powstanie warstwy lodu na akwenach i zbiornikach naturalnych. Teraz nad Opolszczyznę nadciąga ocieplenie.

Ostrzegamy, że zamarznięte stawy, jeziora i akweny zawsze są niebezpieczne. Pomimo wielu apeli służb ratowniczych czy działań prewencyjnych rokrocznie odnotowywane są w Polsce przypadki załamania się lodu pod ludźmi włącznie ze śmiertelnym żniwem tego typu wypadków.

Najważniejsze zasady, gdy zarwie się pod Tobą lód:
– W przypadku załamania się lodu należy zachować spokój jednocześnie nawoływać donośnie pomocy.
– W miarę możliwości należy się położyć płasko na wodzie i starać się wydostać na lód, oszczędzając jednocześnie maksimum energii.
– Po wydostaniu się na lód zawsze poruszamy się pozycji leżącej w kierunku brzegu.
– Najważniejsze zasady, gdy zauważysz osobę tonącą, pod którą zarwał się lód:

Zaalarmuj Centrum Powiadamiania Ratunkowego – telefon 112.
– Pamiętaj, że skoro lód załamał się już pod inną osobą, pod Tobą również może się załamać i należy zachować maksymalną ostrożność.
– Poruszając się w kierunku osoby, pod którą załamał się lód, rozłóż ciężar ciała na jak największej powierzchni – poruszaj się w pozycji leżącej (czołgając się).
– Jeżeli masz wokół siebie szalik, gałąź lub inny długi przedmiot, podaj go osobie, pod którą zarwał się lód i zmniejsz dystans do brzegu.
– Po wyciągnięciu osoby z wody stale monitoruj stan osoby poszkodowanej, jednocześnie ściągając mokre ubranie i zapobiegaj dalszej utracie ciepła.
– Możesz poszkodowanemu podać słodkie i ciepłe napoje do picia.

Należy pamiętać, że wchodzenie na lód jest zawsze ryzykiem i może mieć tragiczne skutki!

Tekst: KW PSP Opole, Foto: KP PSP Kluczbork & KP PSP Namysłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *