Nowy ciężki samochód ratownictwa drogowego dla brzeskich strażaków

W ostatnim kwartale 2021 roku brzescy strażacy otrzymali ciężki samochód ratownictwa drogowego tzw. rotator, który został zakupiony w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” realizowanego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ) oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego.

Ciężki samochód ratownictwa drogowego zbudowano na podwoziu Renault K520 z napędem 8×4, silnikiem o mocy 390 kW i kabiną dwuosobową. Za kabiną umieszczona została zabudowa holownicza wyposażona w dźwig typu – rotator, z możliwością obrotu oraz ramię holownicze służące do podnoszenia i holowania uszkodzonych pojazdów.

Połączenie dźwigu oraz holownika umożliwia wykorzystanie pojazdu zarówno jako dźwig samojezdny, jak i jako holownik. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się podczas podnoszenia przewróconych pojazdów czy wyciągania wraków znajdujących się poza obszarem drogi.

Maksymalny udźwig przy wsuniętym ramieniu i kącie 30 stopni wynosi 40 000 kg, natomiast przy kącie 50 stopni osiąga 50 000 kg. Ramię żurawia podczas podnoszenia może pracować pod maksymalnym kątem 60 stopni i podnieść ciężar o masie 54 400 kg. Dla zapewnienia stabilności żurawia podczas pracy został on wyposażony w cztery podpory.

Pojazd został wyposażony w siedem wyciągarek: dwie główne o uciągu 22 727 kg, dwie pomocnicze o uciągu 10 000 kg, dwie boczne o uciągu 12740 kg i jedną 30 590 kg, która znajduje się na ramie pośredniej. Z tyłu pojazdu znajduje się ramię holownicze, jego udźwig przy złożeniu to 8 800 kg, a przy maksymalnym wysuwie 6500 kg. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania wszystkimi wyciągarkami bezprzewodowo z odległości do 60 metrów.

Aktualnie strażacy intensywnie ćwiczą wykorzystanie i możliwości pojazdu w wielu aspektach ratownictwa technicznego i drogowego. Wkrótce pojazd zostanie włączony w struktury Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Brzeg”.

Źródło: KW PSP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *