Poszukiwacz skarbów z zarzutami – przypominamy o obowiązujących przepisach prawa

20-latek nie posiadając stosownego pozwolenia, przy użyciu wykrywacza metali, poszukiwał ukryte lub porzucone zabytki. W czasie poszukiwań natknął się na 64 średniowieczne i nowożytne monety. W myśl prawa tego typu rzeczy należą do Skarbu Państwa, a już samo ich poszukiwanie jest jego naruszeniem. Kulturowa wartość takich znalezisk może być bezcenna.

Aby rozpocząć poszukiwania zaginionych przed laty skarbów mieszczących się na terytorium naszego kraju, musimy posiadać stosowne do tego pozwolenie. Mówi o tym ustawa o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Takiego właśnie zezwolenia nie posiadał 20-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego. Podczas swoich poszukiwań znalazł on 64 monety – część z nich pamiętająca jeszcze średniowiecze.

Numizmaty pochodziły z Polski, Niemiec czy Austrii. Okres, z jakich pochodziły, sięgał nawet średniowiecza. Oprócz wartości materialnej, stanowią również bezcenną wartość kulturową.

Mężczyźnie został postawiony zarzut przywłaszczenia. Pamiętajmy, że prawo ściśle reguluje poszukiwanie ukrytych bądź porzuconych zabytków i zabrania tego bez pozwolenia.

Policja Krapkowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *