Zarzuty za kupowanie w Internecie fikcyjnych faktur VAT

Opolska Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu w sprawie kupowania w Internecie fikcyjnych faktur VAT. Funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali dwie osoby, które posługiwały się nierzetelnymi fakturami, narażając Skarb Państwa na straty w podatku VAT i PIT w wysokości 800 tys. zł. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty karne i karne-skarbowe. Sprawa ma charakter rozwojowy.

W ostatnich dniach listopada funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego i wielkopolskiego dwie osoby, które nabywały w Internecie nierzetelne faktury VAT i wykazywały je w księgach i deklaracjach podatkowych, w celu zaniżenia należności podatkowych. W okresie od stycznia 2018 r. do lipca 2020 r. zatrzymani posłużyli się fikcyjnymi fakturami o wartości blisko 2 mln zł. Straty Skarbu Państwa w podatku VAT i PIT wyniosły 800 tys. zł.

W trakcie śledztwa zabezpieczono dokumentację księgową, gotówkę w kwocie 22 tys. zł, laptopy i telefony oraz pliki poczty elektronicznej. Zastosowano zabezpieczenia majątkowe na nieruchomościach podejrzanych na łączną kwotę 800 tys. zł. 
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty używania podrobionych lub poświadczających nieprawdę faktur VAT. Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia oraz skorygowali deklaracje podatkowe. 

Postępowanie prowadzi Cybercentrum z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: KAS Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *