Akt oskarżenia w sprawie przeciwko sprawcy wypadku w Kluczborku

Prokuratura Rejonowa w Kluczborku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku, do którego doszło w styczniu minionego roku na ulicy Wołczyńskiej w Kluczborku, w wyniku którego śmierć poniosła jedna osoba.

Prokuratura Rejonowa w Kluczborku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku, do którego doszło w styczniu minionego roku na ulicy Wołczyńskiej w Kluczborku, w wyniku którego śmierć poniosła jedna osoba.

O wypadku pisaliśmy tutaj.

Jak ustalono w toku śledztwa w dniu 5 stycznia 2021 r. Krystian K. będąc pod wpływem amfetaminy zdecydował się na jazdę samochodem. Poruszając się autem marki Volkswagen w kierunku centrum miasta, na ulicy Wołczyńskiej, na wiadukcie nad linią kolejową, przystąpił do manewru wyprzedzania jadącego przed nim samochodu marki Nissan pomimo obowiązującego w tym miejscu zakazu wyprzedzania.

Opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych pozwoliła ustalić, że Krystian K. w tym momencie rozpędził kierowany przez niego samochód do prędkości około 100 km/h, co oznacza, że przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość o około 50 km/h. Oskarżony nie tylko, że podjął się manewru zabronionego na tym odcinku drogi i przekroczył dozwoloną tam prędkość, to jeszcze wykonał go w sposób niewłaściwy. Podjechał bowiem zbyt blisko do pojazdu wyprzedzanego w konsekwencji czego najechał na jego tył.

Na skutek uderzenia kierujący Nissanem utracił panowanie nad samochodem, który przemieścił się na przeciwległy pas jezdni, po czym uderzył w barierę energochłonną, odbił się od niej i zderzył z nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodem marki Honda. W wyniku opisanych zdarzeń obrażenia odnieśli trzej pasażerowie Nissana (obywatele Ukrainy), a jeden z nich na skutek odniesionych obrażeń zmarł następnego dnia w szpitalu. Ranne zostały także osoby podróżujące samochodem marki Honda.

Krystian K. odpowiadać będzie za przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym, będąc pod wpływem substancji psychotropowej, za co grozi mu od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec Krystiana K., w przypadku jego skazania, zostanie również orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat, przy czym z uwagi na następstwa wypadku oraz stan w jakim znajdował się oskarżony w chwili zdarzenia zakaz ten może zostać orzeczony dożywotnio. Uznanie Krystiana K. winnym czynu w postaci zarzuconej mu przez prokuratora spowoduje także, że zostanie orzeczona wobec niego nawiązka na rzecz pokrzywdzonych (ich bliskich) w wysokości od 10 000 zł do 100 000 zł.

Na rozpoznanie sprawy Krystian K. oczekuje w areszcie z uwagi na stosowane wobec niego tymczasowe aresztowanie.

Tekst: Prokuratura Okręgowa w Opolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *