Przewóz oleju napędowego bez zgłoszenia w SENT

Na autostradzie A4 funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali samochód dostawczy, w którym nielegalnie przewożono 900 litrów oleju napędowego. Przewóz towarów wrażliwych i obrót paliwem opałowym podlega zgłoszeniu w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).Za niezgłoszenie w rejestrze SENT przewożącemu olej grożą wysokie sankcje finansowe.

Pod koniec grudnia 2021 r. na odcinku autostrady A4 funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali do kontroli samochód dostawczy. Po otwarciu części ładunkowej pojazdu mundurowi znaleźli zbiornik typu mauzer zawierający 900 litrów oleju napędowego. Kierowca nie posiadał przy sobie dokumentów przewozowych, nie miał numeru referencyjnego SENT ani dokumentu potwierdzającego zakup towaru. Twierdził, że zakupił paliwo w okolicach Wrocławia i wykorzysta je na własne potrzeby.

Mundurowi pobrali próbkę paliwa i przebadali jego właściwości w laboratorium mobilnym. Następnie zabezpieczyli zbiornik.

Za nieposiadanie dokumentów przewozowych i niezgłoszenie towaru w systemie SENT przewoźnikowi grożą kary finansowe.

Postępowanie w sprawie prowadzi Opolski Urząd Celno-Skarbowy w Opolu.

***

Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi odbywa się w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).

KAS przypomina o obowiązkowym zgłoszeniu przewozu do elektronicznego rejestru SENT oraz jego uzupełnianiu i aktualizacji.

Źródło: KAS Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: