Działania ,,Prędkość” na drogach powiatu opolskiego

Wczoraj (16 lutego) nasi policjanci prowadzili ogólnopolskie działania pn. „Prędkość”. Tego dnia, podczas kontroli statycznych i dynamicznych, mundurowi bacznie przyglądali się miejscom, w których kierujący przekraczają prędkość. Prowadzenie stałego nadzoru nad ruchem drogowym i egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego – w tym określonych limitów prędkości – stanowi jedno z najbardziej strategicznych zadań Policji.

Żadne tłumaczenie nie usprawiedliwia brawury na drodze. Pośpiech jest bardzo złym doradcą, a przekraczając dozwoloną prędkość narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo. W szczególności jest to rażące w terenie zabudowanym. Wiele tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych jest spowodowanych nadmierną prędkością, niestosowaniem się do obowiązujących przepisów czy po prostu brakiem ostrożności.

Jak pokazują analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekraczanie dopuszczalnych prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych. Stąd cykliczne działania ,,Prędkość”. Tylko wczoraj (16 lutego), policjanci z opolskiej drogówki skontrolowali 108 pojazdów. 39 kierujących przekroczyło dopuszczalną prędkość, czego konsekwencją były mandaty drogowe. Żaden ze sprawców wykroczeń nie przekroczył prędkości, która skutkowałaby zatrzymaniem prawa jazdy. Pamiętajmy, że konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania dozwolonych limitów prędkości, ponoszą nie tylko sprawcy. W wielu przypadkach ofiarami tego typu zachowań są także inni, przypadkowi uczestnicy ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci przypominać, jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Pamiętajmy, że w ruchu drogowym sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że tracimy kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Źródło: KMP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *